Založ si blog

Študenti a študentky, poďme do toho ! alebo Vieme, do čoho ?

V spravodajskej televízii TA3, ktorá nás po novom už každú chvíľu zásobuje prívalom informácií tzv. fleškami, aby ich vzápätí podrobne dopĺňala a rozoberala, dnes na začiatku týždňa zaujali osobitným prístupom k najdôležitejším témam a pohľadom na ne.

Najprv skúsená redaktorka Štefanovičová správne sa chopila prvoradej udalosti, ktorou nepochybne je zasadanie vládneho kabinetu. A nasledovala fleškami avízovaná „bomba“, t. j. demonštrácia študentov pred úradom vlády. Divák by očakával niečo naozaj vážne a novinársky správne podchytený počin mladých žurnalistov, ktorí podobne ako ich predchodcovia v revolučnom roku 1989 masovým pokrikom To je ono, takmer bez ďalšieho zvrhli nenávidenú vládu.

A čo sme videli ? Sotva dvadsať mladučkých dievčat a chlapcov so starostlivo pripravenými plagátikmi sa zoradili na druhej strane chodníka oproti vládnej budove, v snahe sa „ukázať“ vládnym činiteľom, aby ich videli, ako to vyjadrila mladá slečna. A protestovali proti cenzúre!

Dalo by sa očakávať, že študenti žurnalistiky skutočne vedia, o čo ide. Ovládajú však pojem cenzúra, ktorý poznal aj starovek, aj habsburská monarchia, aj predmníchovská republika ? A pod.? Ale problémy majú napr. aj v dnešnom vzore demokracie, teda v USA, kde je na svete návrh zákona rozširujúci definíciu „politickej lobby“ aj o blogerov. Má to viesť k autocenzúre a k obavám z vyjadrenia svojich názorov.

Takže, milí študenti a študentky spred úradu vlády – keby ste sa možno hlbšie zamysleli, prišli by ste na to, že vami bránená cenzúra má ďaleko širší význam a v podaní Fica, v porovnaní s väčšinou štátov, je prázdnou floskulou. Inak povedané, Fico je slabým odvarom a bodaj by sme nemali iné problémy. Pravdaže, nie je to všetko jednoduché, čo sa dá zhmotniť to nejakého letáčika a „štátnického“ vyhlásenia sotva dospelej slečny do mikrofónu redaktora, že „politici sa snažia umlčať novinárov“.

Totiž, zvláštnou pikantériou je fakt, že ten mikrofón TA3 držal redaktor – mládenec, ktorý podľa mena a priezviska, ale najmä prízvuku, je naslovovzatým Ukrajincom. Nič v zlom, ale on sám pre úplnosť mohol pre upresnenie špecifikovať, ktorí politici a kde umlčujú novinárov.

Na Slovensku ? Nebude to predovšetkým v Kyjeve ? Hoci sledujem všetko, čo sa dá odpozorovať v našich i zahraničných mediách, nič neviem o opozícii na Ukrajine a médiách, ktoré by slobodne šírili informácie, bez cenzúry, pre vlastných občanov, ale napr. aj pre milióny obyvateľov ruského pôvodu.

Aby som to uzavrel. Prosím, nech študenti demonštrujú. Aj proti cenzúre. Avšak práve od študentov žurnalistiky by sa malo očakávať, že to budú mať odborne podložené a vecne správne. Ak hociktorý člen súčasnej vlády sa odmietne baviť s redaktorom alebo redaktorkou súkromného média po obdržaní pľuvanca do tváre, to asi nebude tá strašná cenzúra.

Inak sú to naozaj len prázdne a smiešne výkriky do tmy typu To je ono ! Vtedy to zabralo, dnes už hádam treba trochu viac. Najmä zdravého rozumu.

Ľudia sa slobodnejšie smiali

17.11.2023

Pri príležitosti pamätného 17. novembra odznievajú všakovaké výroky. Či sa to niekomu páči alebo nie, ide o významnú historickú udalosť. Niečo sa v spoločnosti naozaj zásadne zmenilo a mnohé osobnosti pokladajú za svoju dejinnú povinnosť sa k tomu vyjadriť. Ten pamätný deň je práve dnes a dá sa očakávať, že plejáda výrokov sa bude ešte rozširovať, ale čo [...]

Orgán ešte stále v hre alebo Súdiť sa – zábava aj ješitnosť

27.10.2023

A máme to pred očami – noví ministri sa rozbehli do svojich úradov a berú to do rúk. Mnohí podriadení až teraz pochopili, že boli voľby a to znamená veľa aj pre ich kariéru. Niektorí sa poberú iba domov, iný až do Popradu, aby splnil rozkaz. O tom, aké predstavy majú občania, ministri vedia, tušia alebo ešte iba zistia. Dnes sa trochu pozrime na rezort spravodlivosti. [...]

Škodná v parlamentom revíri alebo Prečo sa báli Huliaka

26.10.2023

Ešte stále doznievajú na verejnosti emócie vyvolané jednak vznikom novej Ficovej vlády a aj začiatkom Pellegriniho éry, ktorý v parlamente vystriedal Kollára na predsedníckom poste. Hoci by sa mohlo zdať, že väčšiu pozornosť malo vyvolať kreovanie vládneho kabinetu a len v pozadí mal byť zrod staronovej poslaneckej zostavy, asi to tak nebolo. V prezidentskom paláci to bolo [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 638541x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu

Kategórie