Založ si blog

Ľudia sa slobodnejšie smiali

Pri príležitosti pamätného 17. novembra odznievajú všakovaké výroky. Či sa to niekomu páči alebo nie, ide o významnú historickú udalosť. Niečo sa v spoločnosti naozaj zásadne zmenilo a mnohé osobnosti pokladajú za svoju dejinnú povinnosť sa k tomu vyjadriť.

Ten pamätný deň je práve dnes a dá sa očakávať, že plejáda výrokov sa bude ešte rozširovať, ale čo – to už stojí za zmienku. Herečka, diplomatka, politička a neúspešná prezidentská kandidátka Magdaléna Vašáryová sa prezentovala pozoruhodným tvrdením, že si všimla prichádzajúce dejinné zmeny už pred ich uskutočnením – aj na javisku. Vraj postrehla, že ľudia sa slobodnejšie smiali. Neupresnila, o čo išlo, či sa viac ako predtým smiali na komediálnom kuse alebo aj pri tragédii. Ktovie, či to nemá hlbší zmysel…

Ono sa ešte mnoho okolo novembrových udalostí asi nikdy nedozvieme. Predsa len uplynulo viac desiatok rokov a interpretácia je rôzna. Väčšina mladých ľudí, ktorí vtedy nežili, často vôbec nevedia ani len základné fakty. A ich rodičia ? Nejedni mávnu rukou a spájajú to s marginálnymi osobnými zážitkami z tej doby a určite na rozdiel od herečky a hercov nevidia veľa dôvodov na smiech. Naopak, citlivo vnímajú, že sa ťažšie žije a tých sklamaní je priveľa.

My starší sme už zažili veľa osláv. Napríklad, aj tých prvomájových. Spoločné mali to, že boli organizované a tak trochu aj nasilu, aj keď tá veselosť tam nechýbala. Skúsenosti hovoria, že každá oslava čohosi významného by sa mala začínať vo vnútri každého človeka. Nezdá sa, že to pomaly a nevdojak skĺzava do akejsi povinnej jazdy ? Potom do toho príde napr. zhoršené počasie, dlhšie vlasy pani prezidentky zle odolávajúce silnému vetru na Devíne a možno aj preto rekordne kratulinký „slávnostný“ prejav. Nuž, čo… Povedala, čo bolo treba.

Spoločnosť by sa mala ujednotiť, ako ďalej oslavovať sviatky. Aj ten novembrový. Bol ten socializmus /komunizmus…/ len zločinný režim, aký treba opľúvať ako keby nič dobré nepriniesol alebo to bol sociálny experiment, akých v histórii ľudstva bolo a ešte bude. Mimochodom, tento výrok o experimente zaznel pár dní pred novembrom v kancelárii vtedajšieho predsedu SNR. Z úst prostorekého odborného poradcu. Nebyť revolúcie, pratal by sa aj so straníckym trestom, neskôr by sa pasoval za disidenta.

Vráťme sa k Vašáryovej, nie je sama, čo jej bolo veselo na duši. Keď už jej nebohý kolega Labuda na tribúne novembra sa naopak skoro rozplakal, že tí zlí komunisti kradli hercom tváre /parafrázujem/, tiež to ostalo ľuďom v pamäti. A ešte niečo by malo. Múdro porovnať. Študentská revolta v 17. novembri 1939 u susedov priniesla obrovské obete – deväť popravených, stovky a tisíce odvlečených do koncentračných táborov, zatvorené vysoké školy. A u nás v roku 1989 ? Nežná revolúcia, chvalabohu.

Už len tú naozajstnú slobodu a demokraciu… S právami, ale aj povinnosťami.

Študenti a študentky, poďme do toho ! alebo Vieme, do čoho ?

20.11.2023

V spravodajskej televízii TA3, ktorá nás po novom už každú chvíľu zásobuje prívalom informácií tzv. fleškami, aby ich vzápätí podrobne dopĺňala a rozoberala, dnes na začiatku týždňa zaujali osobitným prístupom k najdôležitejším témam a pohľadom na ne. Najprv skúsená redaktorka Štefanovičová správne sa chopila prvoradej udalosti, ktorou nepochybne je zasadanie [...]

Orgán ešte stále v hre alebo Súdiť sa – zábava aj ješitnosť

27.10.2023

A máme to pred očami – noví ministri sa rozbehli do svojich úradov a berú to do rúk. Mnohí podriadení až teraz pochopili, že boli voľby a to znamená veľa aj pre ich kariéru. Niektorí sa poberú iba domov, iný až do Popradu, aby splnil rozkaz. O tom, aké predstavy majú občania, ministri vedia, tušia alebo ešte iba zistia. Dnes sa trochu pozrime na rezort spravodlivosti. [...]

Škodná v parlamentom revíri alebo Prečo sa báli Huliaka

26.10.2023

Ešte stále doznievajú na verejnosti emócie vyvolané jednak vznikom novej Ficovej vlády a aj začiatkom Pellegriniho éry, ktorý v parlamente vystriedal Kollára na predsedníckom poste. Hoci by sa mohlo zdať, že väčšiu pozornosť malo vyvolať kreovanie vládneho kabinetu a len v pozadí mal byť zrod staronovej poslaneckej zostavy, asi to tak nebolo. V prezidentskom paláci to bolo [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 638531x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu

Kategórie