Založ si blog

Orgán ešte stále v hre alebo Súdiť sa – zábava aj ješitnosť

A máme to pred očami – noví ministri sa rozbehli do svojich úradov a berú to do rúk. Mnohí podriadení až teraz pochopili, že boli voľby a to znamená veľa aj pre ich kariéru. Niektorí sa poberú iba domov, iný až do Popradu, aby splnil rozkaz.

O tom, aké predstavy majú občania, ministri vedia, tušia alebo ešte iba zistia. Dnes sa trochu pozrime na rezort spravodlivosti. Ako sa zapísala do pozitívnych zmien predtým ministerka Kolíková, je všeobecne známe a rozlične chápané. Možno zmenila názvy, prípadne budovy, ale že by to pohlo stojatými vodami v justícii, skôr nie ako áno.

Stojaté vody – uvediem aspoň náhodne vybraté typické javy. Občan na súde, to nie je preňho žiadne potešenie. Predlhé čakania, niekedy až roky, nespôsobujú len sudcovia, hoci oni sú prvým terčom nespokojnosti. Hľa, trochu bizarný príklad z okresného mesta na juhu Slovenska. Primátor a jeho zástupca, ktorí svorne fungujú už druhé funkčné obdobie, sa pred rokmi nahnevali na občana, ktorý o nich písal na internete. Žalobou vo veci ohovárania sa prvostupňový súd zaoberá opakovane, bola zamietnutá, ale odvolací súd to vrátil. Viackrát a ešte nie je všetkému koniec.

Mestský úrad veselo platí advokátov. Včera sa to vyhlásením ďalšieho rozsudku mohlo skončiť. Zástupca primátora sa nedostavil, ale sú chýry, že samozrejme, opäť podá odvolanie. Totiž, krajský súd určil, že žaloba o ohováraní sa zamieta, s výnimkou jedného bodu. Ide o to, že prvostupňový súd sa nedostatočne zaoberal istou kresbou na sociálnych sieťach. Tá kresba mala predstavovať, nuž, príslušný mužský orgán. A ten „poškodený“ zástupca primátora si myslí, že odporca mal tou kresbou na zreteli práve jeho.

Mladá sudkyňa to nemá ľahké. Áno, či nie ? Aj krajskí sudcovia sa tým budú znova zaoberať. A súdna mašinéria si to zopakuje, veď aj primátor, v druhom konaní, si myslí to isté, čo zástupca. Čo na to všetko povedať ? Už len byť zvedavý, ako sa to skončí, keby súd zaviazal odporcu ospravedlniť za ten znázornený orgán. Či pri tom kresbu zopakuje a pripojí identifikáciu pleno titulo, t.j. plným menom oboch poškodených pánov, sa uvidí…

Na inom súde je to tiež zaujímavé. Žalobkyňa proti vlastnej 95-ročnej matke sa domáha rozsudku o bezdôvodnom obohatení. Matka už 70 rokov býva v dome, ktorý stavala vlastnými rukami aj s nebohým manželom. Lenže, jej dcéra si myslí, že mohla by ísť do útulku. A že tam býva ? Obohacuje sa. A keďže žalobkyňa na tom istom súde má svoju dcérku ako sudkyňu a dokonca aj zaťa, darí sa jej udržiavať ako sa hovorí, oheň v krbe. Prečo zákonná sudkyňa určila ďalší termín pojednávania – od augusta – až na 10. január 2024, vie len ona sama.Ťahá sa to, tuším, od roku 2017. Možno sa toho dožije tá, čo už ťahá k stovke.

A ešte jeden nie celkom obvyklý prípad. Týka sa súdov v hlavnom meste. Veľká štátna firma preukázateľne nedoručila výpoveď svojmu zamestnancovi, bez čoho tento akt nie je platný, navyše ide o odborárskeho predsedu a chýba súhlas s výpoveďou od odborov, a to hlavné – neuveríte.

Výpoveď je preto, lebo mladý pracovník, inak veľmi vzdelaný, s dvomi titulmi pred menom a hodnosťou za menom /to uvádzam len pre poriadok,/ odišiel kedysi pred tromi rokmi na obed o štyri minúty skôr, ako sa zvyčajne chodí ! A to je teda bohovské porušenie pracovnej disciplíny.

Na upresnenie, nie je to rušňovodič, kvôli ktorému by meškali vlaky, ani výhybkár, bez ktorého by stála doprava, ale administratívny pracovník, ktorý nemá fixnú pracovnú dobu.

V pondelok 30. októbra sa to možno na pojednávaní na mestskom súde rozsekne.

A čo je na tom prípade najviac zaujímavé ? Toho „nedisciplinovaného“ pracovníka zastupuje ako právnik – univerzitný profesor. Nuž, uvidí sa.

Takže, nový pán minister, milý Boris, ak dovolíte. Netvrdím, že uvedené tri celkom náhodne vybraté prípady, ktoré však určite možno zovšeobecniť, si všimnete. Ak však budete vetrať nielen svoju kanceláriu, ale rezort ako taký, zároveň povymetajte čo najviac kútov, preverte, ako a kedy sudcovia pracujú, či majú kvalitných súdnych tajomníkov a zapisovateľky, sú správne odmeňovaní.

A preorte legislatívu. Aby súdy zbytočne nezaťažovali takí, čo sa viac ako treba zaoberajú horeuvedenými, prepytujem, orgánmi…

Ktorí sa možno len zabávajú a sú ješitní.

Študenti a študentky, poďme do toho ! alebo Vieme, do čoho ?

20.11.2023

V spravodajskej televízii TA3, ktorá nás po novom už každú chvíľu zásobuje prívalom informácií tzv. fleškami, aby ich vzápätí podrobne dopĺňala a rozoberala, dnes na začiatku týždňa zaujali osobitným prístupom k najdôležitejším témam a pohľadom na ne. Najprv skúsená redaktorka Štefanovičová správne sa chopila prvoradej udalosti, ktorou nepochybne je zasadanie [...]

Ľudia sa slobodnejšie smiali

17.11.2023

Pri príležitosti pamätného 17. novembra odznievajú všakovaké výroky. Či sa to niekomu páči alebo nie, ide o významnú historickú udalosť. Niečo sa v spoločnosti naozaj zásadne zmenilo a mnohé osobnosti pokladajú za svoju dejinnú povinnosť sa k tomu vyjadriť. Ten pamätný deň je práve dnes a dá sa očakávať, že plejáda výrokov sa bude ešte rozširovať, ale čo [...]

Škodná v parlamentom revíri alebo Prečo sa báli Huliaka

26.10.2023

Ešte stále doznievajú na verejnosti emócie vyvolané jednak vznikom novej Ficovej vlády a aj začiatkom Pellegriniho éry, ktorý v parlamente vystriedal Kollára na predsedníckom poste. Hoci by sa mohlo zdať, že väčšiu pozornosť malo vyvolať kreovanie vládneho kabinetu a len v pozadí mal byť zrod staronovej poslaneckej zostavy, asi to tak nebolo. V prezidentskom paláci to bolo [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 638523x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu

Kategórie