Založ si blog

Škodná v parlamentom revíri alebo Prečo sa báli Huliaka

Ešte stále doznievajú na verejnosti emócie vyvolané jednak vznikom novej Ficovej vlády a aj začiatkom Pellegriniho éry, ktorý v parlamente vystriedal Kollára na predsedníckom poste. Hoci by sa mohlo zdať, že väčšiu pozornosť malo vyvolať kreovanie vládneho kabinetu a len v pozadí mal byť zrod staronovej poslaneckej zostavy, asi to tak nebolo.

V prezidentskom paláci to bolo až príliš pokojné. Aké pohľady na seba vrhali tí najdôležitejší, t. j. Čaputová a Fico ? Dalo by sa povedať, že neutrálne. Ak niečo skrývali, tak dokonale, naučene. Väčšina ministrov tiež nedávala najavo zvlátne pocity, či už radostí alebo starostí, jeden, ak sa nemýlim, netúžil ani po spoločnej fotografii s paňou paláca.

Ale, parlament… Ak odchádzajúci Kollár vyjadril nádej na záver svojej neopakovateľnej anabázy, že – parafrázujem – nebude nenávisť, zloba, skôr láska, kruto sa pomýlil. Zabudol sa dohodnúť so svojím bývalým koaličným partnerom Matovičom, že aspoň na prvom slávnostnom zasadaní, po štátnej hymne, nenastane v jeho podaní celé cunami toho najhrubšieho a najšpinavejšieho, čo sa dá vyliať najmä na jednu osobu. Podčiarkujem, na druhého najvyššieho ústavného činiteľa.

Od Matoviča možno očakávať všeličo. Niekto by povedal, že čo sa čudovať, ale to je štýl jeho politiky. Nuž, asi hej a prinieslo mu to aj ovocie, nájdu sa takí, ktorí ho majú radi a obdivujú a ešte viac je takých, ktorí ho volia a posielajú na piedestál zákonodarnej moci. Nejaké pravidlá však musia existovať. Okrem rokovacieho poriadku aj morálka, mravnosť a zdravý rozum.

Poviem to na príklade – platí sloboda slova v tomto štáte ? Jasné, že áno. Mám právo prísť do kostola, či som veriaci alebo nie ? Nepochybne. Mám právo si vypočuť kázeň duchovného otca a vstať s úmyslom komentovať ? A rozhadzovať rukami pri hlasnom komentári o Matke Božej, Ježišovi a pod. ? A parlament by mal byť niečo ako chrám.

Nedávno sa to stalo počas jednej omši v Novozámockom okrese. Bez bližších podrobností uvediem, že dvaja kostolníci občana vyviedli, presnejšie vyvliekli a nespratník nahlas spochybňujúci napr. nepoškvrnené počatie, má po chlebe. Nadlho sa nezbaví povesti o svojom silne narušenom duševnom zdraví.

Má právo Matovič rečniť v parlamente ako chce ? V zásade áno, tak ako medveď a nie jeden, ale celá svorka, má právo chodiť si kde chce. Keď však pohryzie človeka v jeho záhrade, roztrhá psa, myslím ten medveď, je s ním zle, už ho potrebujú len nájsť a finito.

Ak Matovič s pasiou robí podpásové a prepáčte za výraz – najhnusnejšie údery spojené s urážkami, aké nemajú páru pomaly ani v najzanedbanejšej krčme, skôr alebo neskôr to tiež nem dopadne dobre, ako to vravieva Ildikó v Susedoch.

Totiž, každý človek má svoju dôstojnosť. Aj poslanci parlamentu, ktorí na to, aby si plnili svätú povinnosť zastupovať ľud a pripravovať zákony prepotrebné ku každodenému životu, musia mať aj patričné podmienky. A hrubé urážky niekedy viac alebo menej zatemňujú zdravú myseľ.

Časť politického spektra, ktorá zabránila „medveďobijcovi“ Huliakovi, stať sa ministrom, sa možno veľmi prerátala. Nebude ďaleko od parlamentu a nespratníkov, aby som nehovoril len o jednom, ale priamo na mieste činov.

Už len nadsádzka, keď sa pán Huliak nebál medveďov, ochranárov, a pod. keď vie, ako smelo na škodnú v revíri /aj poslaneckom ?/ má na to aj postavu, pozor poslanec Matovič, Slovensko /tá vaša nová strana, aby sme sa nemýlili,/ vás neochráni, keby ste to naďalej odušu preháňali…

Študenti a študentky, poďme do toho ! alebo Vieme, do čoho ?

20.11.2023

V spravodajskej televízii TA3, ktorá nás po novom už každú chvíľu zásobuje prívalom informácií tzv. fleškami, aby ich vzápätí podrobne dopĺňala a rozoberala, dnes na začiatku týždňa zaujali osobitným prístupom k najdôležitejším témam a pohľadom na ne. Najprv skúsená redaktorka Štefanovičová správne sa chopila prvoradej udalosti, ktorou nepochybne je zasadanie [...]

Ľudia sa slobodnejšie smiali

17.11.2023

Pri príležitosti pamätného 17. novembra odznievajú všakovaké výroky. Či sa to niekomu páči alebo nie, ide o významnú historickú udalosť. Niečo sa v spoločnosti naozaj zásadne zmenilo a mnohé osobnosti pokladajú za svoju dejinnú povinnosť sa k tomu vyjadriť. Ten pamätný deň je práve dnes a dá sa očakávať, že plejáda výrokov sa bude ešte rozširovať, ale čo [...]

Orgán ešte stále v hre alebo Súdiť sa – zábava aj ješitnosť

27.10.2023

A máme to pred očami – noví ministri sa rozbehli do svojich úradov a berú to do rúk. Mnohí podriadení až teraz pochopili, že boli voľby a to znamená veľa aj pre ich kariéru. Niektorí sa poberú iba domov, iný až do Popradu, aby splnil rozkaz. O tom, aké predstavy majú občania, ministri vedia, tušia alebo ešte iba zistia. Dnes sa trochu pozrime na rezort spravodlivosti. [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 638538x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu

Kategórie