Založ si blog

Smerák som a smerák budem…alebo Ako /ne/komunikovať

Tá dosť pritiahnutá za vlasy paródia na známu ľudovku z titulku príspevku má byť pokus o vtipný úvod. Osobne nie som /ako člen/ smerák, hoci ako účastník blogosféry na blogu Pravda už dlhý čas – ako sa mnohým zdá – až príliš aktívne podporujem Ficovu stranu. Aj vtedy, keď prehrávala a aj dnes, keď síce ešte celkom nevyhrala, ale stačí preskočiť poslednú prekážku.

Desiatky rokov novinárskych skúseností mi umožňujú vysloviť veľkú pravdu, že žurnalista, ak chce byť úspešný a dôveryhodný, musí mať informácie. Najlepšie priamo zo zdroja. Niekedy stačí posedieť s priateľmi v bratislavskej kaviarni, aby sa človek od pera dobre zorientoval. No veď, v bratislavskej… Keď však žijete sto kilometrov ďaleko na vidieku, tento spôsob nie je náležitý.

Aby som prešiel k media res, v mojom vyššom veku som sa už definitívne zaradil. Si smerák a hotovo. Nik neuverí opak a mnohí zlomyseľnejší mi dokonca vyhadzujú na oči, ahá, platia ťa. Tak figu borovú. Jednak to nepotrebujem, penzia je aká je a som spokojný, nijaké hmatateľné výhody mi nehrozia, aj keby mi rovno ponúkli najlukratívnejšiu funkciu. Mám iné starosti, možno podobné ako Biden. Teda pardon, ani prezident nechcem byť.

Keď sa chcem udržať na slušných blogerských miestach v čítavosti, lebo písanie ma ešte baví, prvoradé sú informácie a spätné väzby od zdroja. Ten rebríček v blogu Pravda, no, mohlo by to byť aj lepšie.

Príde však chvíľa, že sa ako autor cítite vyprázdnený. Preto napíšete doporučený list Kaliňákovi s prosbou o tú spätnú väzbu a jednu veľmi dôležitú informáciu, bez ktorej sa ako novinár neviete pohnúť ďalej. Hoci s takmer ministrom máte intenzívnejší profesionálny vzťah z minulosti, nič. Dobre, sú iné starosti. Telefonujete na tlačové oddelenie. Dievča na druhom konci linky ľúbezným hlasom sľubuje skoro všetko, ale opäť nič. Pošlete ďalší doporučený list na smerácku adresu, uhádli ste, opäť nič.

Siahnete k tomu, že už nebohý otec popredného smeráka bol váš hádam najlepší priateľ a dokonca ste boli možno prvý v roku 1979, kto gratuloval otcovi k narodeniu budúceho podpredsedu parlamentu. Keď už ani toto nezaberie ako pokus o kontakt, poviete si, nuž, čo. Nechcú ma a vnucovať sa veru nebudem.

Osobne ma nemá čo mrzieť. Tie tisíce článkov v prospech strany Smer a státisíce čitateľov s úctou a láskou venujem Súmračnej a želám, nech sa čo najskôr vyroja iní, ktorí nebudú čerpať múdrosti iba v kaviarňach. Alebo im to bude stačiť.

Iba ma trochu máta spomienka na Mečiara. Bol na špičke v popularite a potom to spolu s nezabudnuteľnou Keltošovou zvŕzali ako sa dalo. Klesli k nule, lebo si nenašli cestu k médiám a ľuďom v nich a okolo nich. O tom by som vedel veľa rozprávať. Ficovi to hádam nehrozí. Päste naozaj neukazuje.

Povýšenectvo a ukazovanie tých pästí je dobré v ringu na zastrašenie, ale verejná mienka sa riadi inými zákonitosťami. Hovorí sa tomu aj mediálna gramotnosť. Držím palce dobrej veci, teda aj strane Smer SSD, lebo celkove ide dobrým smerom.

Možno sa ešte nahnevám, budem zlý a Ficovi pôjde otvorený list. Nech prevetrá všetkých, či sa iba vezú alebo sa aj ukazujú.

Lebo nech tá komunikácia nezamrzne.

Študenti a študentky, poďme do toho ! alebo Vieme, do čoho ?

20.11.2023

V spravodajskej televízii TA3, ktorá nás po novom už každú chvíľu zásobuje prívalom informácií tzv. fleškami, aby ich vzápätí podrobne dopĺňala a rozoberala, dnes na začiatku týždňa zaujali osobitným prístupom k najdôležitejším témam a pohľadom na ne. Najprv skúsená redaktorka Štefanovičová správne sa chopila prvoradej udalosti, ktorou nepochybne je zasadanie [...]

Ľudia sa slobodnejšie smiali

17.11.2023

Pri príležitosti pamätného 17. novembra odznievajú všakovaké výroky. Či sa to niekomu páči alebo nie, ide o významnú historickú udalosť. Niečo sa v spoločnosti naozaj zásadne zmenilo a mnohé osobnosti pokladajú za svoju dejinnú povinnosť sa k tomu vyjadriť. Ten pamätný deň je práve dnes a dá sa očakávať, že plejáda výrokov sa bude ešte rozširovať, ale čo [...]

Orgán ešte stále v hre alebo Súdiť sa – zábava aj ješitnosť

27.10.2023

A máme to pred očami – noví ministri sa rozbehli do svojich úradov a berú to do rúk. Mnohí podriadení až teraz pochopili, že boli voľby a to znamená veľa aj pre ich kariéru. Niektorí sa poberú iba domov, iný až do Popradu, aby splnil rozkaz. O tom, aké predstavy majú občania, ministri vedia, tušia alebo ešte iba zistia. Dnes sa trochu pozrime na rezort spravodlivosti. [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 638508x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu

Kategórie