Založ si blog

Záhradkári bez politiky – a predsa alebo Keď tancuje každá s každou

Pár mesiacov pred voľbami a doteraz takmer každý deň na tomto priestore sa venujem politike. Priznávam, už mi z toho, ako sa hovorí, šumí v hlave. Aj pre beznádej, keď vidím a cítim tú celospoločenskú rozpoltenosť. Ak ide aj o vážne veci, ťažko odohnať myšlienku, že napr. to okolo Huliaka je len na truc detinská hra o to, kto ďalej… Ako chlapci na pieskovisku. Pravdaže, pani Zuzany sa toto akosi netýka.

Preto oslava 60 rokov od založenia Zväzu záhradkárov v Palárikove sa včera stala vítanou príležitosťou relaxovať a odpútať sa od neľahkých myšlienok. Veď taký záhradkár alebo záhradkárka – to sú rajčiny, papriky, uhorky, marhule, broskyne, hnojenie, okopávanie a všeličo, čo som ešte nevymenoval. Kdeže, politika.

A predsa. Vlúdila sa nám, potvora, azda do všetkých pórov. Hneď ukážem. Počiatočné debaty aj o politike medzi chlapmi ukázali, že ľudia tomu väčšinou nerozumejú, o prezidentke radšej mlčia, ale rezonuje názor, že Fico má pravdu.

Ako vždy doteraz, Palárikovčania radi privítali medzi sebou hostí z družobného Zubří. Kto nevie, nuž to je moravské mestečko, odkiaľ pred stovkami rokov sa predkovia dosťahovali na juh. Prevažujúci Šrámkovci, Šilhavíkovci, Šafárikovci, Jančárovci a ďalšie mená spoza rieky Moravy sú toho jasným dôkazom.

A po oslavných rečiach vypukol tanec. Takú spontánnu zábavu som naposledy videl a počul na svadbe v chorvátskom Šibeniku. Speváčka na počesť hostí chŕlila české a moravské ľudovky a spieval hádam každý. Moraváci boli zjavne dojatí. Vodca delegácie pán Divín mi pošepol, že to je pravé „přátelství“ medzi našimi národmi.

Aj to má veľa do činenia s politikou, ale aj niečo iné. Hostia prezradili, že u nich možno 90 percent záhradkárov sú členovia – muži. U nás na Slovensku platí, že skoro opačne. A keď sú chlapi v malom počte, sú nedostupní a nepoužiteľní, a teda neujde sa, ženy si pri tanci poradia. Každá s každou, nech je aj tak veselo. Šimečka s tými jeho pohlaviami by sa potešil. Ale, mýli sa. Dedinskí ľudia by s ním „zatancovali “ za šialené nápady. Najlepšie odzemok, aby ho to prešlo.

Aj za riekou Morava, aj u nás, rapídne klesá počet členov. Mladých záhradkárov je ako šafránu. Kedysi sa robil tzv. výkup. A vagóny sa plnili, aby smerovali na sever, východ. Dnes, kdeže, vagóny. Stačí prívesný vozík. Mladým sa nechce robiť ? Keď majú trochu pozemku, uprednostňujú trávniky, hojdačky. A banány, mandarínky, dokonca aj jablká a zemiaky privezú. Z Holandska, Poľska, južnej Ameriky. Stačí zájsť do supermarketu. To nie ako za zlých komunistov, keď boli „šóry“. Aj keď také banány stáli povedzme dve koruny, nebolo ich. Veru, nezvládali to tí neľudskí totalitníci…

A tak nielen Huliak, bez ohľadu, kde bude, aj minister poľnohospodárstva to musí zvládať. Alebo sa to nechá tak ?

A ešte o dvoch – troch veciach. Starí to už nevytrhnú, to je jasné. Najstaršia záhradárka včera dostala pamätnú medailu. V poďakovaní s mikrofónom v ruke pani Mária Magdaléna zaželala všetkým, aby sa v zdraví a šťastí dožili viac rokov ako ona. Veď čože, má „len“ 95.

A čo je vzácne ? Konalo sa to bez alkoholu, hoci inak stoly boli plné. Výnimkou bol len robustný chlap, ktorý bodro vtrhol do uzavretej sály, podal si ruku s majiteľom, ten vytiahol z chladiaceho boxu fľašu vodky, nalial do dvojdecáka, chlap to vypil na dúšok, ešte si dal krígeľ piva – a odkráčal. Videlo to tých sto ľudí. Až k autu, ktoré naštartoval a odfrčal. Každý ho poznal. Vraj, to robí pravidelne. Jemu sa nemôže nič stať. S ohľadom na funkciu v justícii.

… a už len tombola. Za korunu. Niekto si kúpil aj desať lístkov. Jedna šikovná a dobroprajná rodina sa rozhodla kráčať k šťastiu ústretovo. Investovali pár sto eur. Vyhrávali skoro všetko. Aj vlastný med, ktorý venovali do tomboly. Kopu hnoja vyhrali, aj kúpeľný pobyt v Piešťanoch áno.

Ako to teda uzavrieť ? Nech sa deje, čo deje, ľudia vedia spolu žiť, zabávať sa, utužovať priateľstvá, aj cezhraničné, ale najmä susedské. Aj to je politika a chvalabohu.

To však nezbavuje politikov povinnosti robiť, ako to tí ľudia väčšinovo chcú. Teda, nech „neblbnú“. Inak, nielen Šimečku dotiahnu na ten odzemok…

A znova a znova sme pri politike.

Študenti a študentky, poďme do toho ! alebo Vieme, do čoho ?

20.11.2023

V spravodajskej televízii TA3, ktorá nás po novom už každú chvíľu zásobuje prívalom informácií tzv. fleškami, aby ich vzápätí podrobne dopĺňala a rozoberala, dnes na začiatku týždňa zaujali osobitným prístupom k najdôležitejším témam a pohľadom na ne. Najprv skúsená redaktorka Štefanovičová správne sa chopila prvoradej udalosti, ktorou nepochybne je zasadanie [...]

Ľudia sa slobodnejšie smiali

17.11.2023

Pri príležitosti pamätného 17. novembra odznievajú všakovaké výroky. Či sa to niekomu páči alebo nie, ide o významnú historickú udalosť. Niečo sa v spoločnosti naozaj zásadne zmenilo a mnohé osobnosti pokladajú za svoju dejinnú povinnosť sa k tomu vyjadriť. Ten pamätný deň je práve dnes a dá sa očakávať, že plejáda výrokov sa bude ešte rozširovať, ale čo [...]

Orgán ešte stále v hre alebo Súdiť sa – zábava aj ješitnosť

27.10.2023

A máme to pred očami – noví ministri sa rozbehli do svojich úradov a berú to do rúk. Mnohí podriadení až teraz pochopili, že boli voľby a to znamená veľa aj pre ich kariéru. Niektorí sa poberú iba domov, iný až do Popradu, aby splnil rozkaz. O tom, aké predstavy majú občania, ministri vedia, tušia alebo ešte iba zistia. Dnes sa trochu pozrime na rezort spravodlivosti. [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 638530x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu

Kategórie