Založ si blog

Bude to len gibovština…alebo Nemýľte nám prezidentku !

O súčasných právnických kotrmelcoch pri kreovaní novej vlády sa toho už veľa popísalo, ľuďom z toho brnia mozgy. Vyhnem sa teda opakovaniu podrobností. Hovorí sa, že hlavná aktérka, pani prezidentka, je občas pod značným tlakom svojho okolia. Faktom je to, že nie je ústavnou právničkou. Na to má poradcu Mariana Gibu.

Dá sa o ňom dozvedieť, že je z Trebišova, rovnako ako autor týchto riadkov študoval na Karlovej univerzite v Prahe, navyše aj na francúzskej Sorbone. Pri jeho nástupe som si všimol vyhlásenie, že o úprave ústavy by mohol rozhodnúť ľud. Upozornil na význam a vážnosť volieb. Toto by som viackrát podčiarkol. Či sa toho drží, najlepšie vie on sám.

Je dobre známe, akú nemalú úlohu zohrali v dejinách blízki alebo ešte bližší poradcovia hláv pomazaných, či to bola madame Pompadour, hoci aj gardový dôstojník Orlov alebo Rasputin, čo mal pozoruhodne veľký, tuším nos, a mnohí ďalší pri Kataríne Veľkej a iných roztopašných panovníčkach. Keby som pripojil meno Rizman, ako to robia podaktorí, boli by z toho hromy-blesky.

V prípade našej pani prezidentky si ju dovolím zastať sa. Nie som presvedčený, že z jej hlavy pochádza názor, že Fico ako predseda strany najprv donesie zoznam, bez Huliaka a až potom sa pôjde do finále.

A opačne, že najprv /ne/vymenuje Fica za premiéra a on potom už ako predseda vlády oficiálne predloží na schválenie ten nešťastný zoznam.

Ak mám možnosť ako vidiečan obmedzene sledovať, čo sa okolo toho deje, neviem sa zbaviť dojmu, že to je práve poradca profesor Giba, ktorý najhlasnejšie hovorí o prvom vyššie spomínanom postupe. Ale, ale, kolega z Karláku, ak môžem takto. Prečo nehovoríte pravdu, resp. ju zatajujete ? Vraj, neviete si predstaviť ten zoznam bez jedného ministra. To sa vraj nedá. A čo pred pár rokmi pri Korčokovi ? Nebola to tá istá prezidentka, keď minister v zozname chýbal a vládny záprah aj tak veselo začal fungovať ? Ahá…vtedy ste ešte neboli poradcom …

Hádam predsa to zjednodušene pripomeniem – tá haravara okolo toho, ako premeniť na drobné jednoznačné volebné výsledky, je v jasnej réžii spomínaného poradcu. Už to vyzerá na nový vedecký smer v ústavnom práve, možno sa to tam dostane pod odborným názvom gibovština. Treba si totiž všimnúť, že iní ústavní právnici sa o tom vyjadrujú opatrne a ďalší s Gibom nesúhlasia.

A čo verejnosť ? Trúfam si povedať, že Gibovi väčšinovo nepodlieha.

Lenže, prostý ľud, všeličím ťažko sužovaný, ktorý sa hrnul k volebným urnám s nádejou, že niečo sa musí zmeniť, na tú zmenu stále iba čaká. Tie právnické mudrovania sú mu na figu. Chápe to tak, že ten Huliak nie je na vine, že sa to psuje. Určite väčšina národa to vidí tak, že ten Robert Fico to má čo najskôr vziať pevne do rúk, ale bez vládkyne Grasalkovičovho paláca a jej múdreho rozhodnutia to nejde.

Ak sa to nebodaj, zvrhne, komu ostane Čierny Peter ? Huliak to nebude, to je len zástupný problém, pri všetkej úcte. Ale ani Fico. Domáha sa vehementne iba toho, čo mu právom patrí. Premiérskeho dekrétu. V záujme okamžitého pretavenia výsledkov volieb, či sa to páči alebo nepáči celej perepúti ľudí od pera a istej časti politického spektra.

Ak som sa teda zastal pani prezidentky, zároveň pripájam výzvu -nemýľte nám hlavu štátu, nech radšej rozmýšľa vlastnou hlavou.

Určite príde na rozumné myšlienky !

Študenti a študentky, poďme do toho ! alebo Vieme, do čoho ?

20.11.2023

V spravodajskej televízii TA3, ktorá nás po novom už každú chvíľu zásobuje prívalom informácií tzv. fleškami, aby ich vzápätí podrobne dopĺňala a rozoberala, dnes na začiatku týždňa zaujali osobitným prístupom k najdôležitejším témam a pohľadom na ne. Najprv skúsená redaktorka Štefanovičová správne sa chopila prvoradej udalosti, ktorou nepochybne je zasadanie [...]

Ľudia sa slobodnejšie smiali

17.11.2023

Pri príležitosti pamätného 17. novembra odznievajú všakovaké výroky. Či sa to niekomu páči alebo nie, ide o významnú historickú udalosť. Niečo sa v spoločnosti naozaj zásadne zmenilo a mnohé osobnosti pokladajú za svoju dejinnú povinnosť sa k tomu vyjadriť. Ten pamätný deň je práve dnes a dá sa očakávať, že plejáda výrokov sa bude ešte rozširovať, ale čo [...]

Orgán ešte stále v hre alebo Súdiť sa – zábava aj ješitnosť

27.10.2023

A máme to pred očami – noví ministri sa rozbehli do svojich úradov a berú to do rúk. Mnohí podriadení až teraz pochopili, že boli voľby a to znamená veľa aj pre ich kariéru. Niektorí sa poberú iba domov, iný až do Popradu, aby splnil rozkaz. O tom, aké predstavy majú občania, ministri vedia, tušia alebo ešte iba zistia. Dnes sa trochu pozrime na rezort spravodlivosti. [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 638513x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu

Kategórie