Založ si blog

Všetci rozumejú všetkému alebo Prečo nežijeme v blahobyte

Po včerajšku a dnešku budeme mať za sebou prvé dve z tzv. veľkých debát v jednej z televízií. Včera, t. j. v stredu, sadli si pred kamery piati predsedovia strán, ktoré podľa prieskumov figurujú vraj v druhej časti rebríčka preferenčne zatiaľ najúspešnejších adeptov na kreslá v parlamente. Teda, Kollár, Uhrík, Matovič, Danko a Majerský, ktorí to majú na hrane a pôjdu buď hore a lebo dole.

Rovnako uvidíme, či aj dnešná druhá finálová beseda sa bude uberať podľa tej prvej. To znamená, že hovoriaci , akoby ich jedna mater mala, rozumejú všetkému. Je obdivuhodné, že aj ľudia, ktorí údajne dodnes nevedia, ako sa píše diplomovka, vedia detailne všetko o všetkom a určite by si trúfali poslať do kúta aj univerzitného profesora. Niekto by povedal, že ten profesor pozná len teóriu a oni aj prax. Pravda je inde, podaktorí podnikali a podnikajú, iní o praktickom živote nevedia takmer nič.

Máme aj ďalšie pozoruhodnosti. Jeden žije cnostný kresťanský život a s jednou manželkou už desaťročia vychováva svoje dietky. Iný tiež vychováva, ale nie dve detičky a o počte mamičiek nejestvujú presné údaje. /Že by aj detí?/ Ďalší s pasiou rozbíja každú vládu, v ktorej bol a ešte ďalší tvrdí, že v jeho ére boli len „geniálne riešenia“ a ak niekto neverí, stačia megafóny.

A tu sme pri koreni veci. Keď pozorne počúvate, čo, resp. o čom rozprávajú, po hodine a pol naozaj prestanete pochybovať o ich kompetenčnosti. Vedia byť presvedčiví. Potom zatvoríte oči a odrazu precitnete, lebo viete, že táto elita nás nedoviedla a ani nedovedie do žiadneho blahobytu, ale skôr do existenčného a morálneho bahna.

Je tragédiou, že občan, ak vo voľbách o niečom rozhodne, tak to nebude cesta k tomu blahobytu, ale tým, že buď z neznalosti, zaujatosti alebo z recesie, dá svoj hlas komukoľvek, vlastne rozhodne – o takom rozptýlení hlasov, že zákonite odpíše väčšinu. Dá priestor naťahovačom gumičiek na trenírkach. Presnejšie, darmo taký Fico, ktorý sa javí ako politická hviezda prvej veľkosti, dobehne do cieľa ako prvý, ale možno bude musieť sa doprosovať strane povedzme so ziskom 5, 01 percenta.

Za to, že táto stranička alebo podobné straničky držia niekomu trenírky, dostanú zopár ministerstiev a dôležitých úradov – a sme tam, kde sme boli. V súkolí vládnutia je štrk a bezmocnosť, hádky a prieky – a ďalšie predčasné voľby.

Nemali by sme sa konečne pozrieť na mnohými zbožňovaný demokratický štát za veľkou mlákou alebo aspoň do Veľkej Británie, či Francúzska a prekopať náš volebný systém, ktorý je hlúpy ?

Asi sa to nestane – naši politici sa predsa nevzdajú pomerného systému, ktorý im zabezpečuje pohodlný život, keď sa nemusia spovedať svojím voličom, vo svojom obvode, kde každý pozná každého, ale len predsedovi. Ak im vyhovuje rola poslušného psíka alebo užitočného idiota, majú to isté.

A potom stačí tým hore múdro rozprávať. Dokedy ?

Študenti a študentky, poďme do toho ! alebo Vieme, do čoho ?

20.11.2023

V spravodajskej televízii TA3, ktorá nás po novom už každú chvíľu zásobuje prívalom informácií tzv. fleškami, aby ich vzápätí podrobne dopĺňala a rozoberala, dnes na začiatku týždňa zaujali osobitným prístupom k najdôležitejším témam a pohľadom na ne. Najprv skúsená redaktorka Štefanovičová správne sa chopila prvoradej udalosti, ktorou nepochybne je zasadanie [...]

Ľudia sa slobodnejšie smiali

17.11.2023

Pri príležitosti pamätného 17. novembra odznievajú všakovaké výroky. Či sa to niekomu páči alebo nie, ide o významnú historickú udalosť. Niečo sa v spoločnosti naozaj zásadne zmenilo a mnohé osobnosti pokladajú za svoju dejinnú povinnosť sa k tomu vyjadriť. Ten pamätný deň je práve dnes a dá sa očakávať, že plejáda výrokov sa bude ešte rozširovať, ale čo [...]

Orgán ešte stále v hre alebo Súdiť sa – zábava aj ješitnosť

27.10.2023

A máme to pred očami – noví ministri sa rozbehli do svojich úradov a berú to do rúk. Mnohí podriadení až teraz pochopili, že boli voľby a to znamená veľa aj pre ich kariéru. Niektorí sa poberú iba domov, iný až do Popradu, aby splnil rozkaz. O tom, aké predstavy majú občania, ministri vedia, tušia alebo ešte iba zistia. Dnes sa trochu pozrime na rezort spravodlivosti. [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 638533x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu

Kategórie