Založ si blog

S demagógiou aj podpásová neslušnosť a arogancia

Najprv si pripomeňme, čo je demagógia. Z Wikipédie sa možno dozvedieť, že to je spôsob manipulovania ľuďmi, najmä v politike, kedy je klamné a pôsobivé rečnícke vystupovanie využívané na získanie vplyvu, politickej podpory a moci.

Možno doplniť, že ide aj o nesvedomité, nevyberanými prostriedkami docieľované úsilie o získanie priazne, prehnaná argumentácia.

Až do volieb sa na nás bude valiť presila demagógie. Ukázali to už prvé dni ostrej predvolebnej kampane. Naposledy sme sa z média dozvedeli, že oproti sediaci politik /M.U./ je vraj „blbý a najblbší“ a ešte „blbejší“ ako iný vysokopostavený politik A. D.

Rinulo sa to z úst /a teraz už bez iniciálok/ inak vzdelaného Richarda Sulíka. Keby niekto chcel byť zlomyseľný, povedal by, že uvedená charakteristika na Sulíka /o tej blbosti/ nesedí, veď múdro vypil bar v Dubaji za štátne peniaze s vedomím, že sa to nemohlo nechať Dubajčanom, ktorí by to vyliali do mora.

Nemá význam mapovať celú tú hnusnú a často podlú plejádu hrubých neslušností, ktorým dáva priestor televízia, rozhlas a ďalšie médiá.

Možno niekto povie, no veď čo… To je politický boj a každý robí, čo vie a ako to vie.

Ibaže, má to háčik. Pokiaľ sa to deje v súkromných médiách a nepodarení moderátori to majú v popise práce, ťažko sa s tým niečo urobí a akosi to verejnosť pretrpí až do dňa volieb.

Či sa moderátori dali kúpiť alebo im chýba vzdelanosť, skúsenosti či jednoduchá slušnosť, dá sa o tom polemizovať.

Platí to však aj o verejnoprávnych médiách. V sobotu v rozhlase v dialógoch debatovali Heger a Pelegrini. Tentoraz skúsená redaktorka Jančkárová veru nezakrývala, komu zjavne nadŕža, aj keď to šikovne kamufluje.

Vyplynul z toho aj iný poznatok. Slušný politik proti demagógovi nemá šancu, tak ako boxér, ktorý čelí úderom pod pás. Nech si poslucháči sami odpovedajú, koho mám na zreteli.

Rétorika je umenie. Tak ako takmer všetko, aj táto oblasť sa dá zneužiť a ono sa to veselo zneužíva tými, ktorí majú menej argumentov. Ukazuje sa, že súčasná opozícia má argumentačnú prevahu. Otázka je, či ostane pri slušnosti a nedá sa vyprovokovať.

Bolo by smutné, keby vyhrávali a vyhrali tí, ktorí hovoria hocičo a pravda spolu s úprimnosťou sa krčia kdesi v kúte.

Verejnosť by mala byť prísnym sudcom. Nielen pri volebnom akte, ale aj počas volebnej kampane.

V stredoveku vraj „zlatoústym“ radšej vyrezávali jazyky…

Čo nedokončili komunisti, s prehľadom dokončia… alebo Koho a čo chce Šimečka poraziť

24.09.2023

Ešteže ľudia majú pamäť. Do základnej školy som chodil v 50-rokoch. A na náboženstvo. V kostole bolo plno. Stálo sa aj medzi lavicami. Jeden farár, spravidla dvanásť miništrantov. Neďaleko kostola je kaštieľ. Tam sa konali sobáše, najmä detí papalášov z Bratislavy a okolitých miest. To všetko bolo zakázané zlými komunistami. Dnes nie je zakázané nič. V tom istom [...]

Janka sa napokon nevyzliekla alebo Mohol som byť minister

21.09.2023

Každý deň predvolebnej kampane prináša nečakané prekvapenia. Škoda vymenúvať, bolo toho už nemálo. Poďme na to trošku nadnesene. Včerajšok pridal aj pikantnú vsuvku. Pričinila sa o to poslankyňa SAS, ktorú pred kamerami privítali ako Janku. Stála vedľa predsedu Sulíka. Ten začal neohrozene tým, akou hrozbou je Fico /bol tuším len najmenej trikrát premiérom, kým SAS [...]

Všetci rozumejú všetkému alebo Prečo nežijeme v blahobyte

21.09.2023

Po včerajšku a dnešku budeme mať za sebou prvé dve z tzv. veľkých debát v jednej z televízií. Včera, t. j. v stredu, sadli si pred kamery piati predsedovia strán, ktoré podľa prieskumov figurujú vraj v druhej časti rebríčka preferenčne zatiaľ najúspešnejších adeptov na kreslá v parlamente. Teda, Kollár, Uhrík, Matovič, Danko a Majerský, ktorí to majú na hrane a [...]

Taliansko, migrácia

Nemecko financuje skupiny, ktoré zachraňujú migrantov na mori. Rím žiada vysvetlenie

25.09.2023 03:50

Taliansko kritizuje Nemecko za to, že sa rozhodlo financovať skupiny, ktoré organizujú záchranu migrantov v Stredozemnom mori.

ukrajinska samohybna hufnica Gvozdika

Quo vadis, ukrajinská protiofenzíva? Ohlásený prielom môže byť len súčasťou zahmlievania

25.09.2023 03:00

Podaril sa Ukrajincom prielom ruských línií na juhu Záporožskej oblasti? Jednoduchá odpoveď znie: áno aj nie. A teraz sa poďme pozrieť na tú zložitejšiu odpoveď.

draxler, pr, nepouzivat

Naozaj vám politické strany chcú dobre? Exminister v tom má jasno a voličom posiela rady

25.09.2023 00:00

O tom, ako politici lákajú voličov sme sa porozprávali s Jurajom Draxlerom, bývalým ministrom školstva a zároveň tvárou iniciatívy Voľte s rozumom.

británia polícia

Londýnski policajti sa po zabití mladíka húfne zriekajú strelných zbraní

24.09.2023 22:02

Ddôstojník, ktorý vlani smrteľne postrelil muža do hlavy, je označovaný len ako NX121.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 417589x
Priemerná čítanosť článkov: 4054x

Autor blogu

Kategórie