Založ si blog

Prosím si jedno auto, pardon, kosačku…

V časoch hlbokého socializmu, po spravidla dlhých rokoch čakania na auto, nastala zmena. Do predajne vtedajšej Mototechny prišla pani, položila na stôl balík peňazí a predavača o niečo poprosila. Náhodne prítomný novinár vzápätí uverejnil v mienkotvornom denníku riport pod senzačným titulkom Prosím si jedno auto.

Dnes je iná doba. Netreba na nič čakať. Dokonca aj také auto vedia doručiť až ku vchodovým dverám vášho príbytku. Zo dňa na deň. Dokonca si ani nemusíte nič objednať. Napríklad takú kosačku. Motorovú, s pohonom kolies alebo bez, strunovú, a pod. Je toho plný internet.

Lenže, má to háčik. Čo keď kuriér dovezie balík a vaša dobromyseľná manželka vycáluje sto eur, aby vás večer prekvapila? Aha, drahý, čo ti prišlo… Drahý neskrýva šok, keď „darček“ rozbalí. Treba doplniť, že už šípi, o čo asi ide. Dopočul sa, že nie je jediný, komu pristálo neželané a nikým neobjednané zariadenie a komu už, beznádejne, odplávali eurá. Novodobý šmejdizmus.

Chce sa dopátrať, kde je pes zakopaný. Zistí, že to vôbec nie je jednoduché. Kuriérska firma z Komárna Slovak Parcel vám bez problémov prezradí, že službu si objednala kuriérska firma FHB Group zo Svätého Jura. Keď sa tam konečne dovoláte, povedia vám, že áno, naozaj, doručenie si zadala firma Huanqui. O. K, poviete si, stačí adresa toho Huanqui, už tušíte, že ak nie je na Slovensku, tak v Číne alebo Vietname, a pod.

Lenže slovutná kuriérska firma, jedna alebo druhá, nevie nič alebo nechce povedať. Ak by ste chceli tovar reklamovať alebo vrátiť, nemáte šancu. Nedozviete sa nič, len to, že áno, zásielku podala tajomná Huanqui.

A teraz čo ? Hádať sa s manželkou, že sa dala nachytať ? Alebo ísť na políciu, nech rozlúsknu, kto je tu zodpovedný. Ono to možno vyzerá zábavne, ale možno ani nie. A čo keby v tej zásielke bol nebezpečný predmet, nebodaj zbraň alebo nejaké výbušné zariadenie, či niečo ešte horšie, čo zakladá podozrenie o. i. na zločin všeobecného ohrozenia ?

Ak prídete do banky a chcete previesť na iný účet alebo len vložiť na svoj účet povedzme desať eur, chcú od vás občiansky preukaz. A tu pendlujú po Slovensku balíky s neznámym obsahom a s neidentifikovanými odosielateľmi.

Stačí, aby sa našlo desať zo sto možno naivných manželiek alebo iných ľudí, ktorí prevezmú balík v dobrej viere, že potešia iného, a zárobok je istý. To je len tá ekonomická stránka. Treba dúfať, že sa nestane nič horšie.

Nemala by sa na to pozrieť polícia ? Kým sa nestane nešťastie ?

Hochštaplerizmus v politike…

20.05.2023

Uvažujem, aké morové rany postihli naše inak krásne Slovensko iba v posledných hodinách a dňoch. Bolo to súdne oslobodenie Kočnera, čo málokto čakal ? Bola to prehra v hokeji s Kazachstanom, čo tiež nemilo prekvapilo a rozčarovalo ? V tom prvom prípade ide o neprávoplatný rozsudok, všeličo sa ešte môže zmeniť , ale prvostupňový rozsudok treba brať ako fakt, aj keď [...]

Kto vyhrá…alebo Komu chýba Švejk

02.04.2023

Nebohý Satinský by povedal, že šľak ho ide trafiť. Švejk pri bombardovaní lamentoval, že nebláznite, veď sú tu ľudia. Toto mi prišlo dnes v nedeľu bezprostredne na um pri sledovaní diskusnej relácie vo verejnoprávnej televízii. Najprv sa bolo treba začudovať, že medzi kvartetom pozvaných hostí absentoval zástupca opozície. Alebo už ani moderátor netuší, kto je kto a [...]

Veselo i vážne o Ľubochni

21.02.2023

Národný ústav endokrinologický a diabetologický v Ľubochni. To, že sa nachádza v malebnej dedinke neďaleko od Rużomberka, uprostred nádhernej prírody Veľkej Fatry, vedia odborníci, ale najmä pacienti. Človek trpiaci na vraj bezbolestnú, ale o to zákernejšiu cukrovku, sa najčastejšie ústnym podaním dozvie, že :tam: rozhodne treba ísť. Dnes, keď internet je priam [...]

Juraj Šeliga, Eduard Heger, Demokrati

Demokrati žiadajú od Sulíka stiahnuť novelu, ktorá zvýši zisk poisťovní

10.06.2023 18:45

Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní nijak nepomôže občanom ani zdravotníctvu, upozorňuje ÚDZS.

nord stream

Poľsko bolo zrejme základňou sabotérov pri útokoch na Nord Stream, tvrdia USA

10.06.2023 17:50

Pri útokoch na plynovody zohrala úlohu aj jachta Andromeda. Vyšetrovatelia plne zrekonštruovali jej dvojtýždňovú plavbu.

Air Defender 23

NATO chystá najväčšie letecké cvičenie v histórii. Nemci protestujú

10.06.2023 16:36

Demonštrácia pred základňou Wunstorf sa konala pod heslom „Cvičte mier namiesto vojny".

Peter Pellegrini

Pellgrini pre Pravdu: Nepripúšťam spoluprácu s Republikou, Smer sa spriahne aj s diablom

10.06.2023 16:21

„Nestačí sa len prezliecť do obleku. Hodnoty a názory sa nemenia,“ spresnil Pellegrini.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 84
Celková čítanosť: 342422x
Priemerná čítanosť článkov: 4076x

Autor blogu

Kategórie