Založ si blog

Hochštaplerizmus v politike…

Uvažujem, aké morové rany postihli naše inak krásne Slovensko iba v posledných hodinách a dňoch. Bolo to súdne oslobodenie Kočnera, čo málokto čakal ? Bola to prehra v hokeji s Kazachstanom, čo tiež nemilo prekvapilo a rozčarovalo ?

V tom prvom prípade ide o neprávoplatný rozsudok, všeličo sa ešte môže zmeniť , ale prvostupňový rozsudok treba brať ako fakt, aj keď mnohí v tom vidia ďalekosiahle súvislosti. Pokiaľ ide o výsledok s Kazachstanom, našim chlapcom nemožno uprieť, že bojovali ako len vedeli. Keby každý občan štátu, pardon krajiny, ako sa to rinie z úst väčšiny politikov, sa zo všetkých síl pričiňoval, aby bol ak nie medzi najlepšou osmičkou planéty, tak aspoň v prvej desiatke, to by nám bolo sveta žiť.

V titulku sa však hovorí o hochštaplerizme. Podľa Slovníka cudzieho jazyka hochštapler je ten, kto je podvodníkom, dobrodruhom veľkého formátu a karieristom. Z rozhlasového vysielania verejnoprávnej inštitúcie státisíce alebo možno aj milión poslucháčov sa dozvedelo, že hochštaplerom, /každý vie, o kom sa tu hovorí,/ je trojnásobný predseda vlády Slovenskej republiky, teraz poslanec parlamentu a teda ústavný činiteľ. Ak to niekto prepočul, najmä moderátorka, autorka výroku to zopakovala. A možno tým zaviedla pojem hochštaplerizmu do politického slovníka, ale skôr v obrátenom garde.

A kto je autorkou tohto krajne hanlivého výroku ? Tiež nie hocikto, ale donedávna vicepremiérka vo vláde, teraz poslankyňa parlamentu, teda ústavná činiteľka, a aktuálne predsedníčka jednoosobovej smiešnej strany Veronika Remišová.

A tu by som rád pripomenul dve veci. Po prvé, v politickom boji, najmä v predvolebnom období možno čakať všeličo. Aj tvrdé vyjadrenia. Po druhé, nemali by sme si zvykať, aby úsilie byť v politike hrubo prekračovalo morálne a mravné normy, ale najmä Trestný zákon.

Nielen právnici by mali vedieť, že ak dôjde k naplneniu tzv. skutkovej podstaty, malo by to byť sankcionované tak, ako to predpokladá zákon. Pri trestnom čine alebo prečine ohovárania to znamená, že dokonca až väzenie hrozí tomu, kto o inom oznámi nepravdivý údaj a to môže/alebo mohlo by/ adresáta poškodiť v rodine, zamestnaní, mieste bydliska alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, a pod.

Za toto sa môže ísť za mreže až na dva roky, ba dokonca až na osem rokov, pričom sa berie do úvahy, či skutok bol spáchaný verejne, a pod.

Takže, veľavážená pani Remišová ! Nie som zástancom občana a politika Fica, on určite nepotrebuje právnika môjho formátu. Osobne ani proti vám nič nemám, ale poburuje ma, ak vzniká podozrenie o podpásových úderoch. A označiť verejne niekoho za hochštaplera, je krajne podpásový podraz a mnohí sa už pánovi Ficovi čudujú, prečo vám to na vlnách éteru nevrátil v podobnom duchu. Ono byť slušný za každú cenu sa niekedy nevyplatí.

A na záver – dvojnásobná vražda, ktorá otriasla Slovenskom a otriasa dodnes, sa určite nejako dorieši, na to sú zákonné spôsoby. Na hokej o nejaký čas zabudneme, ale ak podpásové údery, urážky a osočovanie by sa mali stupňovať a začali by sme sa mlátiť na uliciach, bola by to tragédia.

P.S. Nevedno, ako by Ficovi stúpenci mohli naháňať Remišovú, toto určite nehrozí, skôr by bol problém ju a členov jej strany vôbec nájsť, keď tých ľudí okolo nej akosi niet…

Čo nedokončili komunisti, s prehľadom dokončia… alebo Koho a čo chce Šimečka poraziť

24.09.2023

Ešteže ľudia majú pamäť. Do základnej školy som chodil v 50-rokoch. A na náboženstvo. V kostole bolo plno. Stálo sa aj medzi lavicami. Jeden farár, spravidla dvanásť miništrantov. Neďaleko kostola je kaštieľ. Tam sa konali sobáše, najmä detí papalášov z Bratislavy a okolitých miest. To všetko bolo zakázané zlými komunistami. Dnes nie je zakázané nič. V tom istom [...]

Janka sa napokon nevyzliekla alebo Mohol som byť minister

21.09.2023

Každý deň predvolebnej kampane prináša nečakané prekvapenia. Škoda vymenúvať, bolo toho už nemálo. Poďme na to trošku nadnesene. Včerajšok pridal aj pikantnú vsuvku. Pričinila sa o to poslankyňa SAS, ktorú pred kamerami privítali ako Janku. Stála vedľa predsedu Sulíka. Ten začal neohrozene tým, akou hrozbou je Fico /bol tuším len najmenej trikrát premiérom, kým SAS [...]

Všetci rozumejú všetkému alebo Prečo nežijeme v blahobyte

21.09.2023

Po včerajšku a dnešku budeme mať za sebou prvé dve z tzv. veľkých debát v jednej z televízií. Včera, t. j. v stredu, sadli si pred kamery piati predsedovia strán, ktoré podľa prieskumov figurujú vraj v druhej časti rebríčka preferenčne zatiaľ najúspešnejších adeptov na kreslá v parlamente. Teda, Kollár, Uhrík, Matovič, Danko a Majerský, ktorí to majú na hrane a [...]

pellegrini, fico, šimečka

Koho budú voliť, kto by mal byť premiér a aké má mať vláda priority. Vo virtuálnych voľbách hlasovalo vyše 42-tisíc čitateľov Pravdy

25.09.2023 06:00

Prvá trojka ostáva istá - Smer, PS a Hlas. Do parlamentu by sa podľa našich čitateľov dostali aj Demokrati. Naopak, mimo neho skončili KDH, OĽaNO, Sme rodina aj Republika.

virtuálna asistentka, IDA, sociálna služba, seniorka, Prievidza

Seniorka hovorí o bezmocnosti po páde v špajzi. K osamelým ľuďom posielajú virtuálne asistentky

25.09.2023 06:00

Vysilená sa Anežka (86) nedokázala ničoho zachytiť, na pomoc čakala tri hodiny. Teraz má v dome neinštalované zariadenie, ktoré jej blízkych upozorní na rizikovú situáciu.

Justin Trudeau, Volodymyr Zelenskyj, Kanada

ONLINE: Zelenskyj sľúbil v USA, že dobyje Bachmut. Budanov tvrdí, že tam pochovajú ruskú armádu

25.09.2023 05:30

Bachmut bude opäť náš, prisľúbil Zelenskyj v USA. Šéf rozviedky Budanov tvrdí, že k Bachmutu poslali Rusi na smrť 15-tisícovú 25. armádu.

Korňa, Dedina roka

Dedina roka má ropný prameň aj cintorín obetí hladomoru. Nájdete ju na Kysuciach

25.09.2023 05:00

Neopísateľná atmosféra, nezvyčajné atrakcie, nádherná príroda, no najmä dobrí ľudia sú podľa starostky aktuálnej Dediny roka za triumfálnym ziskom tohto titulu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 418027x
Priemerná čítanosť článkov: 4059x

Autor blogu

Kategórie