Založ si blog

Spravodlivosť zo Štrasburgu a „spravodlivosť“ po slovensky

Po takmer dvanástich rokoch prerušovaného súdenia na Okresnom  súde Bratislava 1 č. j. 5T 9/13,  v podmienkach obžaloby za údajné ohováranie sudcu JUDr. Petra Rajňáka, ktorý  teraz pôsobí  na Okresnom súde Nové Zámky,  sa žalovaný novinár dožil právoplatného  zbavenia viny. Navyše  aj sumy osemtisíc eur ako satisfakcie,  o čom rozhodol Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Ministerstvo spravodlivosti SR sa muselo buchnúť po kešeni a v mene štátu, ako sa hovorí, cálovať. Nie je to jediná suma, na ktorú sa zložili všetci daňoví poplatníci. Vyše dvetisíc eur bolo treba zaplatiť pridelenému advokátovi.  A náklady súdneho konania počas dvanástich rokov, keď sa promenádovali svedkovia, znalci, postupne  traja zákonní sudcovia a pod. naozaj iba ťažko zrátať.

Rozmeňme si celú vec na drobné.  Spomínaný sudca, inak aj blízky príbuzný novinára, podal trestné oznámenie. Generálna prokuratúra SR to odmietla. Podal ďalšie trestné oznámenie a Okresná prokuratúra Bratislava 1 najprv žalovala, potom to vzala späť a znova žalovala.

Stručne povedané, išlo o list novinára kancelárii prezidenta, či vedeli, že  novovymenovaný sudca podniká. Podnikal ešte päť rokov, aspoň podľa obchodného registra. Traja svedkovia pod prísahou počas smutného súdenia vypovedali, že oznamovateľ ohovárania pravdepodobne bol vodcom organizovaného zločinu so škodou na úkor štátu okolo jednej  miliardy. Prítomný dozorujúci prokurátor sa tváril, že sa ho to netýka.

A prečo toto pripomínať ? Nech občania vedia, že tzv. spravodlivosť na Slovensku nemusí byť konečnou stanicou, ešte tu je Európa.

Problém je v tom, že oznamovateľ, človek s právnickým vzdelaním a sudca musel vedieť, že vykonštruované obvinenie novinára bez jediného dôkazu sa napokon skončí  blamážou. Jeho to však na rozdiel od občanov Slovenska nič nestojí, naopak, spolu s manželkou tiež sudkyňou na tom istom novozámockom súde  poberajú od štátu a občanov kráľovské peniaze.

Aspoň keby  podarený sudca po zdrvujúcej prehre  mlčal ako voš pod chrastou. Ale nie – v právnickom časopise napísal a medzi príbuznými šíri bludy,  že novinár má šťastie, lebo zákonný sudca, dnes predseda súdu v Bratislave, prejavil  ľútosť nad jeho  vysokým vekom ! Inými slovami, podľa  ctihodnosti, generálna prokuratúra,  sudca okresného súdu, senát krajského súdu, sudcovia európskeho  súdu, to všetko sú milosrdní hlupáci a jedine on je múdry vykladač rozsudkov.

Ak nevzdelaný bezdomovec nevie, čo je rozsudok v mene republiky, sudca by to mal vedieť.  Vlastne to celé vyhral, lebo nezaplatil štátu ani cent za bezdôvodné policajné a súdne konania.  Obžalovaný trpel spolu s rodinou a nezaopatrenými deťmi a oznamovateľ – sudca dokonca tomuto bývalému obžalovanému stále nevrátil pôžičku z roku 2000 vo výške 15 tis. Eur. Napokon, najmä  o to išlo.

Miliarda za novozámocký Elektrosvit za kdesi rozplynula, to je však  ten pravý bonus a zrkadlo spravodlivosti na slovenský spôsob.  Reaguje ministerka Kolíková na podnety občanov ? Zatiaľ nevedno…

Čo nedokončili komunisti, s prehľadom dokončia… alebo Koho a čo chce Šimečka poraziť

24.09.2023

Ešteže ľudia majú pamäť. Do základnej školy som chodil v 50-rokoch. A na náboženstvo. V kostole bolo plno. Stálo sa aj medzi lavicami. Jeden farár, spravidla dvanásť miništrantov. Neďaleko kostola je kaštieľ. Tam sa konali sobáše, najmä detí papalášov z Bratislavy a okolitých miest. To všetko bolo zakázané zlými komunistami. Dnes nie je zakázané nič. V tom istom [...]

Janka sa napokon nevyzliekla alebo Mohol som byť minister

21.09.2023

Každý deň predvolebnej kampane prináša nečakané prekvapenia. Škoda vymenúvať, bolo toho už nemálo. Poďme na to trošku nadnesene. Včerajšok pridal aj pikantnú vsuvku. Pričinila sa o to poslankyňa SAS, ktorú pred kamerami privítali ako Janku. Stála vedľa predsedu Sulíka. Ten začal neohrozene tým, akou hrozbou je Fico /bol tuším len najmenej trikrát premiérom, kým SAS [...]

Všetci rozumejú všetkému alebo Prečo nežijeme v blahobyte

21.09.2023

Po včerajšku a dnešku budeme mať za sebou prvé dve z tzv. veľkých debát v jednej z televízií. Včera, t. j. v stredu, sadli si pred kamery piati predsedovia strán, ktoré podľa prieskumov figurujú vraj v druhej časti rebríčka preferenčne zatiaľ najúspešnejších adeptov na kreslá v parlamente. Teda, Kollár, Uhrík, Matovič, Danko a Majerský, ktorí to majú na hrane a [...]

Korňa, Dedina roka

Dedina roka má ropný prameň aj cintorín obetí hladomoru. Nájdete ju na Kysuciach

25.09.2023 05:00

Neopísateľná atmosféra, nezvyčajné atrakcie, nádherná príroda, no najmä dobrí ľudia sú podľa starostky aktuálnej Dediny roka za triumfálnym ziskom tohto titulu.

Taliansko, migrácia

Nemecko financuje skupiny, ktoré zachraňujú migrantov na mori. Rím žiada vysvetlenie

25.09.2023 03:50

Taliansko kritizuje Nemecko za to, že sa rozhodlo financovať skupiny, ktoré organizujú záchranu migrantov v Stredozemnom mori.

ukrajinska samohybna hufnica Gvozdika

Quo vadis, ukrajinská protiofenzíva? Ohlásený prielom môže byť len súčasťou zahmlievania

25.09.2023 03:00

Podaril sa Ukrajincom prielom ruských línií na juhu Záporožskej oblasti? Jednoduchá odpoveď znie: áno aj nie. A teraz sa poďme pozrieť na tú zložitejšiu odpoveď.

draxler, pr, nepouzivat

Naozaj vám politické strany chcú dobre? Exminister v tom má jasno a voličom posiela rady

25.09.2023 00:00

O tom, ako politici lákajú voličov sme sa porozprávali s Jurajom Draxlerom, bývalým ministrom školstva a zároveň tvárou iniciatívy Voľte s rozumom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 417765x
Priemerná čítanosť článkov: 4056x

Autor blogu

Kategórie