Založ si blog

Vianoce, Vianoce. . . alebo Prečo ľúbim Sovietsky zväz

A máme to za sebou.

Aj milé stretnutia rodín pri rozžiarenom vianočnom stromčeku obloženom darčekmi, ale aj splašené pobehovanie v obchodných reťazcoch,  keď podaktorým akoby išlo len o to urvať čo najviac, veď tzv. akciové ceny už nemusia byť.

Aj snehom zaviate hory, možno  Orava a Kysuce, ale aj častý a vytrvalý dážď ako v Bangladéši na západe a juhu našej malebnej krajiny.

Ani na sviatky sa niektorí nevyhnú chorobám  a záchvatom. Dokonca ani na Štedrý večer. Potom príbuzní netrpezlivo čakajú na príchod záchranárov. Prišli o pätnásť minút, dve ženy a muž, aby popri nevyhnutných úkonoch nezabudli na prívetivé slová a povzbudenie.

Tí príbuzní sa potom ponáhľajú za vozidlom RZP, aby matke so srdcovým  kolapsom priniesli pyžamo a všetko, čo bolo treba.

Šok z privítania zdravotnou sestrou v istej nemocnici na juhu Slovenska,krátko po štedrých vedčeriach   nepredýchali dodnes. Obstarožná pani v bielom plášti oveľa staršej pacientke adresovala neuveriteľnú výčitku, vraj prečo nie je v domove dôchodcov, lebo čo vás sem budeme voziť každú chvíľu ?

Možno len spomienka na poučku o kresťanskom  milovaní  nepriateľov zabránila, obrazne povedané, defenestrácii tej fúrie z jedenásteho poschodia. Sťažovať sa ? To by sa tam možno nedalo vydržať,

Napravil to lekár s cudzím prízvukom z krajiny za našou východnou hranicou, ktorý nielen zaželal príjemné sviatky, ale sa aj predstavil pacientom na izbe a oznámil, že ich bude liečiť. To nebýva veru často, aj Kaľavská by sa ešte potešila.

Iný lekár, ktorému syn práve privezenej pacienky chcel položiť otázku o tom, ako to bude ďalej s jeho matkou, najprv akoby nepočul, stále pozeral na displej počítača, ani hlavou nepohol, zavrčal, že nemá čas. Náštevník sa nedal odradiť a nahlas vyslovil  rafinovanú otázku, že prosím vás, akej národnosti je váš kolega. Ten pohľad nech si nik neželá, tiež akoby chvíľu pred zhodením zo schodov. Vraj, v čom je problém. Vážený pán doktor, v ničom,  viete, ja len  ľúbim Sovietsky zväz,preto sa pýtam.  Či ten pán správne pochopil iróniu, vie iba  on sám.

Možno spolu s tou sestrou práve snívali sen, ako by ich s otvorenou náručou čakali kdesi v Nemecku a s tisícovkami na výplatných páskach.

A už len na záver – tá nemocnica bola prázdna. Lôžka boli opustené. Hurá, že máme Vianoce, všetci chorí sa zázračne vyliečili.

Takže, máme to za sebou. Stromčeky a darčeky, všetko jedno, aj  ľudská zloba si našla miesto tam, kde by to človek naozaj nečakal.

Čo bude v budúcnosti, keď chamtivosť za vecami úplne zvíťazí nad duchovnom a pekné tradície nahradí akási cudzia virtualita ?

Ako dedičstvo čaká nasledujúce generácie ?

 

 

 

 

5037
321

Keď právoplatný rozsudok v Mene republiky spochybňuje „poškodený“ sudca

05.02.2020

Prednedávnom, 13. januára, verejnosť prekvapila relácia Reportéri v RTVS o čachroch s pozemkami vytunelovaného miliardového Elektrosvitu. Išlo o vynikajúci televízny počin a odvahu redaktora. viac »

„KONKURZY“ VO VÍNNYCH PIVNICIACH alebo NA ŤAHU JE PELLEGRINI

15.01.2020

Pravdepodobní tunelári miliardového Elektrosvitu na Slovensku a v Čechách, ktorých aktivity podľa verejnej mienky sú zametané pod koberec už pomaly dvadsať rokov, majú opäť nepokojný spánok. viac »

KEĎ PREDSEDA VYLIEZA Z CHLIEVA alebo AJ KOČNER BY SA ČUDOVAL

14.01.2020

Bolo by to do popuku, keby to nebolo na zaplakanie. V prvom tohtoročnom vydaní relácie RTVS Reportéri to videlo celé Slovensko. Nevedno, kto a ako hodnotí televízne silvestrovské zábavy, ale viac »

Online / mobil / bezpečnosť /

Hamas sa nabúral do mobilov desiatok izraelských vojakov

17.02.2020 17:46

Hackeri sa vydávali za mladé ženy a nalákali vojakov, aby si stiahli škodlivý softvér.

Postavme sa nenávisti a extrémistom / PS/Spolu / ĽSNS /

Truban podal trestné oznámenie pre Mazurekove výroky o ňom a Rómoch

17.02.2020 17:30

Pre hanobenie rasy bol Mazurek už právoplatne odsúdený za jeho výroky v rádiu.

viktor orbán, maďarsko, fínsko, helsinky

Trump zavolal Orbánovi, hovorili aj o migrácii a ochrane hraníc

17.02.2020 17:20

Trump s Orbánom zdôraznili dôležitosť boja proti ilegálnej migrácii a ochrany hraníc.

Británia Dennis búrka voda vietor počasie

Británia druhý deň čelí záplavám, búrka Dennis zasiahla aj Nemecko

17.02.2020 16:45

Pri dopravných nehodách spojených s extrémnym počasím utrpelo v Nemecku zranenia najmenej deväť ľudí.

vltava222

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 135676x
Priemerná čítanosť článkov: 3230x

Autor blogu

Kategórie