Založ si blog

Keď sa to nepreorie teraz, tak už nikdy !

Neviem ako koho, ale z  početných víkendových televíznych debát našich ctených politikov  mňa  najviac zaujala polemika o miske váh statočných a nestatočných sudcov. Alebo inak povedané, či justičná väčšina je naozaj ctihodná a úroveň kazí zopár „opičiek“ alebo je to naopak. Iba jeden z účastníkov debatných krúžkov  sa tvrdo vyjadril, že u nás platí to druhé, t. j., že  justícia je prehnitá. Že máme len zopár tých „dobrých“ a ostatok si nezaslúži dôveru. Čo si o tom myslí verejnosť ? Najnižšia justičná dôveryhodnosť v EÚ hádam má dostatočnú výpovednú hodnotu. 

Ako tomu všetkému má rozumieť občan, ktorý možno ani raz v živote nebol v súdnej sieni a keď ta zablúdil, po rokoch čakania, neodchádzal veru s dobrým pocitom ? Ktorý čaká na východiská ?

Ak je tak a máme skvele platené ctihodnosti na prehnitej palube nebodaj potácajúcej sa lode, na čo ešte čakáme ? Ani Nemci po zjednotení to nemali jednoduché, keď to museli hlboko preorať  a svojím  utlačovaným spolubratom na východe štátu  poskyli tisíce  penzionovaných sudcov, aby nahradili tých prehnitých z čias totality.  Aj my máme takých sudcov, ktorí by si ešte mohli obliecť talár a určite by pomohli aj bratia Česi. Rozhodne by to stálo menej, ako pokračovanie v zlovestnom marazme.

Hrať sa na odhady, na ktorú stranu prevažuje tá miska váh, či tých „strašiakov“ je sto, päťsto alebo tisíc, alebo iba zopár, je kontraproduktívne. Aj jeden človek v talári, ak má mimoriadne zlú povesť,  môže byť tým povestným litrom oleja v sude vody.

Minister spravodlivosti z Bugárovho košiara nám ukázal, že ide to, o čom krátko predtým hovoril, že to nejde. Zopár sudcov sa  porúčalo, aj keď sa ešte môžu tešiť z tretinového platu, lebo ide len o interruptus. Prečo však strká hlavu do piesku a ani len nereaguje na otvorené listy v možno najokatejšom prípade zlej, ba až  strašidelnej povesti istého sudcu z juhu Slovenska ?  Jeho  meno sa aj v súdnych spisoch spomína v kontexte organizovaného zločinu pri miliardovom tunelovaní ! Na upresnenie, z predsudcovských čias. Veď ide o povesť, osobnú integritu,  morálne a etické normy a  nie o to, ako teraz súdi.

Aby tomu rozumeli prípadne aj deti, povedzme si to rozprávkovo, lebo napokon o rozprávkové bohatstvo zúčastnených naozaj ide. Takže, bola raz jedna velikánska výrobná hala. Podľa znaleckého posudku mala hodnotu 43 miliónov. Neskoršiemu sudcovi ako predsedovi predstavenstva sa to zdalo priveľa a preto to kúpil za štyri milióny a následne odpredal podpredsedovi predstavenstva a svojmu advokátskemu koncipientovi za osem miliónov. Ten nelenil a vyskúšal si, ako to je mnohonásone zbohatnúť. Spolu to predali ešte raz a zahraničný investor dal 38 miliónov. Za zmienku stojí, že kvôli podarenému obchodovaniu bolo treba prepustiť cca 300 ľudí a podnik zlikvidovať.

A za zmienku možno ani nestojí, že budúci sudca, aby mu to všetko nebolo ľúto, si vopchal  do kešeni ešte aj stotisíc, lebo právnu pomoc, ako sa vyhnúť zaplateniu správnej výšky dane, predsa treba odmeniť.  Veru, tak nejak to bolo, kým nezazvonil zvonec a orgány činné v trestnom konaní to nezabalili, presnejšie skutok sa podľa nich nestal.

A na záver – podaktorých z tých okradnutých a prepustených dnes súdi ten, kto to všetko spískal. Keby si minister dal urobiť zoznam účastníkov konaní, ktorí z dôvodu predpojatosti a kamarátstiev sudcov i sudcovskej rady musia navštevovať okolité súdy v Komárne, Leviciach, Nitre, a pod., bol by prekvapený. Možno by sa dozvedel, že druhá hlavná postava, ten spomínaný koncipient a člen predstavenstva, alebo dozornej rady, ak si ho nemýlime s oteckom,  sa medzitým stal advokátom, aj keď bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.

A kruh sa uzatvára, resp.  niekto sa rehoce a usporadúva ohňostroje.

A naopak, v dedine vzdialenej desať kilometrov od miesta činu,  bude v prvom novembrovom týždni exekučná dražba hnuteľného majetku v rodine s piatimi deťmi. Nie rómskej, aby nedošlo k nedorozumeniu. Načo si požičiavali dvesto eur a potom si hlava rodiny dovolila byť nezamestnaným, keď spomínaný podnik /s halou/  zanikol ?

Nech teda žije spravodlivosť, však pán minister a tí ostatní !

 

 

 

Keď právoplatný rozsudok v Mene republiky spochybňuje „poškodený“ sudca

05.02.2020

Prednedávnom, 13. januára, verejnosť prekvapila relácia Reportéri v RTVS o čachroch s pozemkami vytunelovaného miliardového Elektrosvitu. Išlo o vynikajúci televízny počin a odvahu redaktora. viac »

„KONKURZY“ VO VÍNNYCH PIVNICIACH alebo NA ŤAHU JE PELLEGRINI

15.01.2020

Pravdepodobní tunelári miliardového Elektrosvitu na Slovensku a v Čechách, ktorých aktivity podľa verejnej mienky sú zametané pod koberec už pomaly dvadsať rokov, majú opäť nepokojný spánok. viac »

KEĎ PREDSEDA VYLIEZA Z CHLIEVA alebo AJ KOČNER BY SA ČUDOVAL

14.01.2020

Bolo by to do popuku, keby to nebolo na zaplakanie. V prvom tohtoročnom vydaní relácie RTVS Reportéri to videlo celé Slovensko. Nevedno, kto a ako hodnotí televízne silvestrovské zábavy, ale viac »

za ľudí

Za ľudí upozorňuje na zlý stav internátov, ministerstvo pripomína investície

17.02.2020 15:34

Predstavitelia strany spolu so študentmi odovzdali na MŠ album s fotografiami, ktoré zobrazujú zlý stav niektorých internátov.

Burkina Faso, hotel, útok

Ozbrojenci zabili v Burkine Faso 24 ľudí, troch uniesli

17.02.2020 15:04

Násilie páchané extrémistami je v Burkine Faso na vzostupe. Vlani zomrelo pri cielených útokoch viac ako 1 300 civilistov

Boris Kollár

Sme rodina je ochotné podporiť mimoriadnu schôdzu, má dve podmienky

17.02.2020 14:40, aktualizované: 15:19

Podľa predsedu Sme rodina Borisa Kollára chýbajú Ficovi na otvorenie schôdze tri hlasy.

Hlohovec, knižnica

Spory okolo hlohovskej knižnice

17.02.2020 14:00

Mestská knižnica v Hlohovci bola kedysi pýchou. Dnes je najmä inštitúciou, na ktorú majú niektorí obyvatelia ťažké srdce. Dôvod? Výmena vedenia a vyradenie 24-tisíc kníh.

vltava222

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 135658x
Priemerná čítanosť článkov: 3230x

Autor blogu

Kategórie