Založ si blog

ČUDÁ V POLITIKE A JUSTÍCII alebo LITER OLEJA V SUDE S VODOU

Prvý víkendový  deň tohto októbrového týždňa strávil štáb jednej z televízií v novozámockom okrese. Nakrúcali, čo sa dalo – v areáli vytunelovaného Elektrosvitu, rozhovormi s poškodenými ľuďmi a zainteresovanými,  ktorí s nostalgiou, ale najmä s rozhorčením stále spomínajú, ako neslávne a až na posmech sa to skončilo s kedysi slávnym podnikom s účtovnou hodnotou okolo jednej miliardy korún.

Už dlhšie sa zdá, že všetko je  zametené pod koberec, ale keďže to má  niečo spoločné aj s „oživenou“ Gorilou, možno nie celkom. Že by sa ľady predsa len pohli ? Štáb nemohol obísť ani pozoruhodného majiteľa, štatutára, pred pár rokmi iba sotva 20-ročného rómskeho spoluobčana, ktorý nepotreboval ani základné vzdelanie, aby zrazu  zázračne zbohatol. Je naozaj majiteľom a hoci o tom skoro nič nevie, našťastie má dozornú radu, ktorú tvoria pôvodní majitelia a štatutári, otec so synom a vtedy budúcim  sudcom.

Prenechajme pole pôsobnosti elektronickému médiu, aby sa ľudia dozvedeli čo treba a aj sa pobavili v tragikomédii.  Mimochodom,  o niekoľko dní sa malo pojednávať v závažnej trestnej veci vo veci lukratívnych pozemkov  pod Elektrosvitom v hodnote stoviek miliónov. Obžalovaný zo zločinu falšovania , tiež Róm, ale tentoraz z Čiech,  však náhle ochorel. 

Televízia, ak to odvysiela, možno odhalí aj to, ako s vecou súvisia vyšetrovatelia, prokurátori a najmä jeden sudca, predtým člen všetkých orgánov Elektrosvitu na Slovensku a v Čechách.

Jeden významný právny teoretik v televíznej besede sa vyjadril na margo toho, či justícia je prehnitá. Povedal, že sa to dá porovnať s litrom oleja s vodou. Netreba veľmi rozmýšľať,  aby každý pochopil, akú paseku to spraví.

O to viac je znepokojujúce, ako to ukazujú aj posledné dni, že podozriví sudcovia a prokurátori sa tvária, ako keby sa ich to netýkalo. Majú svoju doživotnú istotu, imunitu a nejak sa spoločnými silami z toho vykrútia. Verejnosť stále neverí, že sa Gorila vyšetrí.

Takže, k tomu nemenovanému sudcovi.  Na podnety a otvorené listy o jeho temnej minulosti nereagoval generálny prokurátor, ani ten predošlý ani ministri spravodlivosti. Na pojednávaní na Okresnom súde Bratislava 1č. j. 5T 9/13  vo veci údajného ohovárania tohto sudcu sedel aj dozorujúci prokurátor. S kamennou tvárou počúval otrasné vyjadrenia troch svedkov pod prísahou. Mal vstať a zasiahnuť – buď svedkovia klamali a spáchali trestný  čin krivej výpovede alebo sudca nielenže nemôže ostať sudcom, ale hrozí mu väzenie. Ani jedno, ani druhé sa nestalo. Obžalovanému novinárovi trvalo 12 rokov,   kým bol právoplatne oslobodený spod obžaloby o ohováraní sebavedomého a možno jedného z najbohatších sudcov.

Aspoň pár výrokov svedkov podľa zápisnice – neskoršiemu sudcovi darovali chatu v Bodíkoch pri vodnom diele Gabčíkovo  za 100 tisíc korún, ale nič nezaplatil ani on a ani jeho manželka, tiež sudkyňa. Kúpna zmluva na akcie majiteľov tej v skutočnosti miliónovej chaty vo výške 10 miliónov korún zaplatená nebola. Skupina okolo sudcu presadzovala nezaplatenie kúpnej ceny za miliardový Elektrosvit .Fondu národného majetku /FNM/. Neskôr sudca dostal pokyn od príbuzného, vysokého šéfa FNM, aby sa kúpna cena nezaplatila a majetok bol vytunelovaný. Presne tak sa stalo. Za nezaplatenie bol zodpovedný tento neskorší sudca. Je zvláštne, že ochrany pred ohováraním sa domáhal človek, ktorý spôsobil štátu škodu /aj v Českej republike/, vo výške stámiliónov.

Dalo by sa pokračovať.

Ešte dve – tri  poznámky – pôjde to všetko do stratena, ak sa veci okolo justície budú riešiť tak, že nie všetci sudcovia súdia zle. Jednak  to je vecou sudcovskej nezávislosti, na pojednávanie chodia najmä tí, ktorých sa to týka a iní sa o tom ani nedozvedia. To nje podstata a keď, tak iba odvodená. Treba sa rázne pozriieť na minulosť mnohých sudcov a na to, či majú morálne a etické  predpoklady byť majestátom spravodlivosti.  Či nie sú vydierateľní a zaviazaní svojím kumpánom. A na ich majetky, často kaštiele, či účty v zahraničí.

Ak veľký sudca a nádejný politik Harabín označil svojho politického oponenta v televíznej debate ako „čudo“, možno by „čudá“ našiel aj medzi sudcami. To naše „čudo“ ako svojho rodáka veľmi dobre pozná.  Aj on by mal prispieť, aby  v spoločnosti nevíťazilo zúfalstvo a extrémizmus.

A na záver – ak sa spomínalo Palárikovo,  ako sídlo /chatrč/ majiteľa miliardového podniku, stojí za zmienku, že do obce príde o niekoľko dní na míting Marián Kotleba. A zožne potlesk. Stačí málo – jeho poslanec v parlamente  sa pričinil interpeláciou na ministra, že Palárikovo zatiaľ získalo nádej, že obrovská dánska ošipáreň v obci nebude.

Svine zatiaľ prehrávajú, len či naozaj.

A ten liter oleja ? Možno málokde to je tak veľmi toxické, ako práve v súdnictve, na prokuratúre, na polícii.

Nezabúdajme na to. 

Keď právoplatný rozsudok v Mene republiky spochybňuje „poškodený“ sudca

05.02.2020

Prednedávnom, 13. januára, verejnosť prekvapila relácia Reportéri v RTVS o čachroch s pozemkami vytunelovaného miliardového Elektrosvitu. Išlo o vynikajúci televízny počin a odvahu redaktora. viac »

„KONKURZY“ VO VÍNNYCH PIVNICIACH alebo NA ŤAHU JE PELLEGRINI

15.01.2020

Pravdepodobní tunelári miliardového Elektrosvitu na Slovensku a v Čechách, ktorých aktivity podľa verejnej mienky sú zametané pod koberec už pomaly dvadsať rokov, majú opäť nepokojný spánok. viac »

KEĎ PREDSEDA VYLIEZA Z CHLIEVA alebo AJ KOČNER BY SA ČUDOVAL

14.01.2020

Bolo by to do popuku, keby to nebolo na zaplakanie. V prvom tohtoročnom vydaní relácie RTVS Reportéri to videlo celé Slovensko. Nevedno, kto a ako hodnotí televízne silvestrovské zábavy, ale viac »

Británia Dennis búrka voda vietor počasie

Británia druhý deň čelí záplavám, búrka Dennis zasiahla aj Nemecko

17.02.2020 16:45

Pri dopravných nehodách spojených s extrémnym počasím utrpelo v Nemecku zranenia najmenej deväť ľudí.

počasie cibula

Na Slovensko sa valí studený front. Zrazí rekordné teploty?

17.02.2020 16:45

Bude sa naďalej otepľovať, alebo nás zasiahne studený front, ktorý sa k nám valí?

prezident Andrej Kiska dane kampan

Kiska: Za videom o pozemkovom spore je človek blízky Smeru

17.02.2020 16:16

Kiska poskytne orgánom činným v trestnom konaní meno človeka, ktorý údajne stojí za videom o jeho pozemkovom spore.

za ľudí

Za ľudí upozorňuje na zlý stav internátov, ministerstvo pripomína investície

17.02.2020 15:34

Predstavitelia strany spolu so študentmi odovzdali na MŠ album s fotografiami, ktoré zobrazujú zlý stav niektorých internátov.

vltava222

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 135671x
Priemerná čítanosť článkov: 3230x

Autor blogu

Kategórie