Založ si blog

Štrasburg začal konať alebo Novinár sa /možno/ dožije spravodlivosti

Okolo novinárov sa toho popísalo v poslednom čase viac ako dosť. Lustrácie žurnalistov a ich rodín v réžii štátnej moci, čo sa postupne vynára na povrch, ak sa to všetko potvrdí, bude   katastrofickým obrazom stavu demokracie a právneho štátu. Nasledujúce riadky by mohli byť prilievaním oleja do ohńa. Nebudú. Skúsme do ponurej atmosféry vniesť trochu veselosti a čosi zo  slovenského Kocúrkova. 

Istý čerstvo vymenovaný sudca z Pezinka a potom Nových Zámkov  podal trestné oznámenie za údajné ohováranie v roku 2008 proti  60-ročnému  novinárovi, inak svojmu blízkemu príbuznému, lebo „sa na internete dozvedel, že novinár poslal list Kancelárii prezidenta SR s otázkami o minulosti nového sudcu“.  Ten list bol jednoznačne odoslaný v apríli 2008 a týkal sa zbierania podkladov na článok o privatizácii podniku Elektrosvit Nové Zámky s účtovnou škodou na úkor štátu vo výške jednej miliardy korún.  

Bratislavský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie a obvinil novinára, citujem, že “ v roku 2009 poslal list Kancelárii prezidenta SR…“  Ak by to bola pravda, ten postihnutý sudca rok dopredu vedel, že novinár spácha   ten hrozný skutok…Konajúci už bývalý sudca Dekánek si nezmysel nevšimol a novinára odsúdil na 300-eurový peňažný trest. Potom však prokuratúra vzala žalobu späť.  O nejaký čas prekvapila a podala obsahovo totožnú žalobu. Nový sudca Mihál  pritvrdil a naparil obžalovanému 18 mesiacov s  podmienkou.  Potom ten sudca čelil problémom okolo bankomatovej mafie  a radšej sa vyzliekol z talára. Čas letel a  nastúpil tretí sudca Golian. Všetko sa začalo odznova… A  prieťahy sa kopili. Nič nepomáhalo, ani otvorené listy ministrom spravodlivosti. 

List odolaný obvineným  do kancelárie prezidenta z roku 2008 je zo súdneho spisu OS Bratislava 1 – vytrhnutý. Za tento list by nikoho neodsúdili ani v Zimbabwe. Prepáčte, občania tejto vzdialenej krajiny…. Manipuláciu zo súdnym  spisom  vyšetrovali, ale so záverom – skutok manipulácie nie je trestným činom.

Číslo listu 89 v súdnom spise OS BA1 č. j. 5t 9/2013 nie je prázdne. Ktosi tam vsunul akýsi mail z neznámej adresy a bez podpisu autora – a čuduj sa svete,  trvalo takmer 12 rokov, kým OS BA1 oslobodil novinára a až Krajský  súd Bratislava v marci 2019 definitívne vec zmietol zo stola.

Dodnes sa nevie, za čo vlastne súdili novinára. Ak, pravda, ten „poškodený“ novozámocký sudca, ktorý bol ešte päť rokov po vymenovaní členom  všetkých orgánov  Elektrosvitu,   nie je zázračný prognostik a už dnes vie, čo bude o rok.

Slovom, fraška, ale tragicky  spojená s takmer 12 rokov trvajúcim utrpením, keď obžalovaný novinár mal zatvorené ústa, lebo s obžalobou na krku vám neuverejnia článok s vašim  podpisom ani v dedinskej tlači. A vo veci miliardového tunelovania istého veľkého podniku na južnom Slovensklu a jeho podnikov v Čechách mal utrum. Hoci predložil policajtom 300 dôkazov. Všetci ho lustrovali a pozerali naň cez prsty.

Fraškou sa zdá byť aj fakt, že štát musí zaplatiť pridelenému advokátovi novinára vyše 2000 eur. Nemal by to uhradiť ten oznamovateľ v talári, ktorý sa bez následkov  chechtá, ako vykýval s novinárom ?

Dvanásť rokov súdenia je priveľa aj medzi bratmi. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu začal konanie. A tak  73 – ročný zdravotne ťažko postihnutý novinár sa možno dožije spravodlivosti. Ak sa  európsky súd  vyjadrí  o sťažnosti vo veci  bezprecedentného porušovania práv občana a novinára na spravodlivé súdne konanie bez zbytočných prieťahov a neprimeranej dĺžky konania.

Pravda, len sa toho dožiť…

 

Novinári, ale nielen oni, hore hlavy !

12.09.2019

Je viac ako isté, že už po Kuciakovi bolo treba poriadne zdvihnúť hlavy a vzbúriť sa. Nedovoliť, aby žurnalisti v tomto štáte boli handrami, ktorých ponižujú politici, sudcovia, mafiáni. viac »

Kriminalizácia ako zbraň

05.09.2019

V súvislosti so známym prípadom v Česku, keď obvinenou osobou je premiér Babiš a už štyri roky je potenciálnym obyvateľom väzenskej cely, sa u našich susedov najmä v odborných kruhoch debatuje, viac »

ČO BY NA TO POVEDAL SATINSKÝ alebo DVOJAKÝ METER CENTIER

27.08.2019

Šĺak ma ide trafiť - tak znie titul jednej z knižiek nebohého Jula Satinského. Škoda, že sa už nemôže vyjadriť k tomu, čo sa deje okolo nás, čomu sú každodenne vystavení občania dozvedajúci viac »

fajčenie, elektronická cigareta,

Indická vláda schválila úplný zákaz elektronických cigariet

18.09.2019 22:49

Vláda vyjadrila znepokojenie nad ich rastúcou obľúbenosťou medzi mladými ľuďmi, ako aj výskytom ochorení.

cesta, cestárske auto, údržba ciest

Pri údržbe D1 neďaleko Prešova zomrel človek

18.09.2019 21:15

Pracovníka zasiahol signalizačný vozík, do ktorého v odstavnom pruhu narazilo osobné auto.

SaS / Sulík /

Saskári sa bijú o kandidátku. Podľa nespokojencov chce Sulík absolútne ovládnuť stranu

18.09.2019 21:04, aktualizované: 22:23

Podľa novej názorovej platformy Demokratické jadro SaS Sulík nechce byť na kandidátke s Jozefom Rajtárom ani Ľubomírom Galkom.

Dolár

Americká centrálna banka znížila základný úrok o 0,25 %

18.09.2019 20:51

Fed podľa očakávania znížil svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 1,75 až 2,00 percenta.

vltava222

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 85280x
Priemerná čítanosť článkov: 2941x

Autor blogu

Kategórie