Založ si blog

Štrasburg začal konať alebo Novinár sa /možno/ dožije spravodlivosti

Okolo novinárov sa toho popísalo v poslednom čase viac ako dosť. Lustrácie žurnalistov a ich rodín v réžii štátnej moci, čo sa postupne vynára na povrch, ak sa to všetko potvrdí, bude   katastrofickým obrazom stavu demokracie a právneho štátu. Nasledujúce riadky by mohli byť prilievaním oleja do ohńa. Nebudú. Skúsme do ponurej atmosféry vniesť trochu veselosti a čosi zo  slovenského Kocúrkova. 

Istý čerstvo vymenovaný sudca z Pezinka a potom Nových Zámkov  podal trestné oznámenie za údajné ohováranie v roku 2008 proti  60-ročnému  novinárovi, inak svojmu blízkemu príbuznému, lebo „sa na internete dozvedel, že novinár poslal list Kancelárii prezidenta SR s otázkami o minulosti nového sudcu“.  Ten list bol jednoznačne odoslaný v apríli 2008 a týkal sa zbierania podkladov na článok o privatizácii podniku Elektrosvit Nové Zámky s účtovnou škodou na úkor štátu vo výške jednej miliardy korún.  

Bratislavský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie a obvinil novinára, citujem, že “ v roku 2009 poslal list Kancelárii prezidenta SR…“  Ak by to bola pravda, ten postihnutý sudca rok dopredu vedel, že novinár spácha   ten hrozný skutok…Konajúci už bývalý sudca Dekánek si nezmysel nevšimol a novinára odsúdil na 300-eurový peňažný trest. Potom však prokuratúra vzala žalobu späť.  O nejaký čas prekvapila a podala obsahovo totožnú žalobu. Nový sudca Mihál  pritvrdil a naparil obžalovanému 18 mesiacov s  podmienkou.  Potom ten sudca čelil problémom okolo bankomatovej mafie  a radšej sa vyzliekol z talára. Čas letel a  nastúpil tretí sudca Golian. Všetko sa začalo odznova… A  prieťahy sa kopili. Nič nepomáhalo, ani otvorené listy ministrom spravodlivosti. 

List odolaný obvineným  do kancelárie prezidenta z roku 2008 je zo súdneho spisu OS Bratislava 1 – vytrhnutý. Za tento list by nikoho neodsúdili ani v Zimbabwe. Prepáčte, občania tejto vzdialenej krajiny…. Manipuláciu zo súdnym  spisom  vyšetrovali, ale so záverom – skutok manipulácie nie je trestným činom.

Číslo listu 89 v súdnom spise OS BA1 č. j. 5t 9/2013 nie je prázdne. Ktosi tam vsunul akýsi mail z neznámej adresy a bez podpisu autora – a čuduj sa svete,  trvalo takmer 12 rokov, kým OS BA1 oslobodil novinára a až Krajský  súd Bratislava v marci 2019 definitívne vec zmietol zo stola.

Dodnes sa nevie, za čo vlastne súdili novinára. Ak, pravda, ten „poškodený“ novozámocký sudca, ktorý bol ešte päť rokov po vymenovaní členom  všetkých orgánov  Elektrosvitu,   nie je zázračný prognostik a už dnes vie, čo bude o rok.

Slovom, fraška, ale tragicky  spojená s takmer 12 rokov trvajúcim utrpením, keď obžalovaný novinár mal zatvorené ústa, lebo s obžalobou na krku vám neuverejnia článok s vašim  podpisom ani v dedinskej tlači. A vo veci miliardového tunelovania istého veľkého podniku na južnom Slovensklu a jeho podnikov v Čechách mal utrum. Hoci predložil policajtom 300 dôkazov. Všetci ho lustrovali a pozerali naň cez prsty.

Fraškou sa zdá byť aj fakt, že štát musí zaplatiť pridelenému advokátovi novinára vyše 2000 eur. Nemal by to uhradiť ten oznamovateľ v talári, ktorý sa bez následkov  chechtá, ako vykýval s novinárom ?

Dvanásť rokov súdenia je priveľa aj medzi bratmi. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu začal konanie. A tak  73 – ročný zdravotne ťažko postihnutý novinár sa možno dožije spravodlivosti. Ak sa  európsky súd  vyjadrí  o sťažnosti vo veci  bezprecedentného porušovania práv občana a novinára na spravodlivé súdne konanie bez zbytočných prieťahov a neprimeranej dĺžky konania.

Pravda, len sa toho dožiť…

 

Praženková zo Súdnej rady to už /určite/ nevybaví

23.06.2020

Na adresu novinára, ktorý sa spolu s ďalšími kolegami už dvadsať rokov zaoberá vytunelovaným miliardovým Elektrosvitom v SR a ČR, dorazil včera po vyše pol roku od podania podnetu na Súdnu radu SR 10-stranový list. Mal by sa týkať istého sudcu Okresného súdu Nové Zámky a predtým sudcu Okresného súdu Pezinok, ktorý v predsudcovskom období bol členom všetkých [...]

O „pekle“ ani chýru, ani slychu alebo Pán Matovič, načo ste vyhrali voľby ?

07.06.2020

Dosluhujúci generálny prokurátor po zákernej vražde novinára Kuciaka a jeho partnerky zrejme v spravodlivom rozhorčení verejne sľuboval peklo. Sľuby sa sľubujú… Ibaže, aj súčasný premiér Matovič akoby zabudol, aký bol hlavný dôvod, že s drvivou prevahou vyhral voľby. Áno, prišla pandémia, ale či pre túto pliagu musel ísť do úzadia sľubovaný predvolebný [...]

Pohotovosť ako pochybné vymáhanie, resp. vydieranie

03.06.2020

Je nemálo, až desaťtisíce občanov, ktorí sa museli uchýliť k osobnému bankrotu, lebo z komára sa stal slon, presnejšie, z požičanej stovky to sú zrazu pomaly tisíce. Ani ten bankrot nie je zadarmo. Advokáti pýtajú za podanie žiadosti, po schválení súdom treba platiť celých päť rokov konkurzného správcu. Vaše meno sa objaví v Obchodnom vestníku – a tých päť [...]

Loď

USA oficiálne odmietli nároky Číny v oblasti Juhočínskeho mora

13.07.2020 22:18

Šéf americkej diplomacie zároveň prisľúbil podporu spojencom a partnerom USA v regióne.

Afganistan Kábul Výbuch

Útok na sídlo tajnej služby v Afganistane si vyžiadal 11 mŕtvych a 63 zranených

13.07.2020 21:44

Útok odštartoval samovražedný atentátnik, ktorý pri vchode do komplexu odpálil auto naložené výbušninami.

STU, FIIT, Fakulta informatiky a informačných technológií STU

Akademický senát STU neodvolal dekana fakulty informatiky

13.07.2020 20:42

Za návrh odvolať dekana Ivana Kotuliaka bolo 18 členov senátu, proti 13 členov a traja sa zdržali. Na odvolanie bolo potrebných 23 hlasov.

zbraň, pištol

Česká vláda schválila návrh, ktorý do ústavy zavedie právo na zbraň

13.07.2020 20:10

Zbraňou môže byť podľa správy všetko, čo urobí zásah voči ľudskému telu dôraznejším.