Založ si blog

Ako /veselo/ sa na Slovensku súdi alebo Otvorený list ministrovi Gálovi

Vážený pán minister,

iba ťažko Vám uprieť, že pod Vaším vedením sa justícia na Slovensku o čosi pohla dopredu. Avšak to, že ľudia ani po dlhých rokoch sa nevedia dovolať spravodlivosti, je stále strašidelný fakt – ale nemusel by byť. Nie,  Nobelovu cenu za zásadnú nápravu  nedostanete, lebo – prepáčte – mohlo by ísť o jednoduché,  lacné a efektívne riešenie. Na začiatok by stačilo dbať o prísne rešpektovanie platných zákonov a pravidiel  na súdoch, čo je nepochybne aj Vaša parketa. 

Predostriem Vám aspoň dva – tri prípady, ktoré mi ako bývalému investigatívnemu novnárovi utkveli v pamäti z posledného obdobia. Východisko spomínané v predchádzajúcom odseku sa ponúkne samo. Ide o kauzy z môjho okolia a preto ich dôverne a detailne poznám.  Pokiaľ by ste mali záujem o podrobnosti a dôkazy o tvrdeniach, nech sa páči, stačí kývnuť prstom.

Tak teda, prvá kauza. Sudca Okresného súdu v Nových Zámkoch a predtým v Pezinku pred 11 rokmi podal trestné oznámenie o ohováraní na novinára za to,  že sa Kancelárie Prezidenta SR pýtal, či novovymenovaný sudca môže zároveň aj podnikať. Podľa  Výpisu z Obchodného registra nitrianskeho súdu ten sudca  podnikal ešte najmenej päť rokov a bol členom všetkých orgánov vytunelovaného  podniku v ČR a SR.    Okresná prokuratúra BA 1 v roku 2008 podala na novinára žalobu, potom ju vzala späť a znova podala, traja zákonní sudcovia Okresného súdu BA 1 v konaní 5T 9/13 si na tom lámali zuby  a až ten tretí novinára spod žaloby v dec. 2017  oslobodil.

Prokuratúra podala odvolanie, hoci takmer rok sa nevedela dopracovať k odôvodneniu. Spis ešte ani nie je na krajskom súde. Takže, ešte môže byť veselo.  Kuciak to má za sebou a súdený novinár  toto všetko bude znášať zrejme  do konca života, lebo odhalil miliardové tunelovanie  a potom mu zavreli ústa. Možno raz tiež dostane od prezidenta vyznamenanie… Morbídne, však ?  Hurá …  Možno konečnú bodku za takmer doživotnou obžalobou niekedy dá ústavný súd, ak bude mať dosť sudcov….

A prečo tak neuveriteľne  dlho trvalo utrpenie obžalovaného novinára a jeho rodiny ?: Odhliadnuc od toho, že dvaja z tých troch sudcov boli „vyzlečení“ z talárov a každý začínal odznova,  neprimeraná dĺžka konania a  zbytočné prieťahy boli výsledkom najmä toho, že súd ani v jednom prípade nepotrestal účastníkov sankciami – od poriadkovej pokuty  do výšky 800.- eur až po predvedenie políciou. 

Má súd takúto možnosť ? Samozrejme, ale kedy naposledy sa to stalo aspoň  na jednom zo slovenských súdov ? Minister Gál by to vedel povedať …Ak nie, nech sa zamyslí, aký by to bol „fukot“ a o čo rýchlejšie by sa súdilo.

A ešte aspoň jeden nadväzujúci a pre niekoho „inšpiratívny“ príklad. Svokra spomínaného a nemenovaného sudcu /na tom iste súde má aj dcéru v talári/, sa už pekných pár rokov súdi s dnes 90-ročnou matkou. Tá sa totiž poradila s notármi a podelila majetok ešte počas svojho života. A to nemala robiť, lebo dcéra na ňu podala žalobu na súd o pozbavenie, resp. obmedzenie spôsobilosti. Keď komárňanský súd konanie zastavil, lebo znalec – docent vylúčil akékoľvek dôvody, podala odvolanie.  Vraj, treba „špeciálneho“ psychiatra !

Keď súd v Komárne vyzval odvolateľku na doplnenie podania, ignorovala to a spis už tri mesiace nebol odoslaný odvolací súd.  Keď tá nepodarená dcéra, ktorá psychicky týra svoju matku, hoci inak už päť rokov o ňu nezavadila nejakou pomocou,  mala prísť na pojednávanie  a tri mesiace vedela o termíne, presne na ten deň si objednala „kontrolné“ vyšetrenie – kolena. Keď nitriansky súd v inom  konaní č. j. 17C 115/17 vyzval túto dámu, aby predložila lekárske potvrdenie,   opäť to ignorovala. A vec sa ťahá – pre staršiu občianku – donekonečna.

Zatiaľ o nijakých sankciách nechyrovať, hoci popravde treba dodať, že ten súd v Nitre  odmietol návrh dcéry – žalobkyne na odročenie. Čo z toho, keď bez žalobkyne sa pojednávať nedá…Aspoň však explicitne pohrozil poriadkovou pokutou. Uvidíme.

Vážený pán minister, nemyslíte si, že keby súdy vo všeobecnosti  rázne zakročovali a v tomto prípade by  poučili  nezodpovednú účastníčku, že neradno sa spoliehať na nekompetentné rady pokrvných sudcov, že by sa táto  kauza a všetky iné kauzy skončili takmer okamžite a netrvali by roky ?

Myslíte si, slovutný pán minister, že uvedené príklady sú ojedinelé ? Nestálo by za to, aby ste sa ihneď zasadili o udeľovanie zákonných sankcií, aby napr. súdne predvolania a CSP neboli zdrapmi papiera ?

Pomohlo by to a mali by ste aj viac peňazí na nevyhnutné zvýšenie platov súdnych úradníkov, zapisovateliek, a pod. .

 

S úctou dr. Milan Španír, novinár od roku 1971

Keď právoplatný rozsudok v Mene republiky spochybňuje „poškodený“ sudca

05.02.2020

Prednedávnom, 13. januára, verejnosť prekvapila relácia Reportéri v RTVS o čachroch s pozemkami vytunelovaného miliardového Elektrosvitu. Išlo o vynikajúci televízny počin a odvahu redaktora. viac »

„KONKURZY“ VO VÍNNYCH PIVNICIACH alebo NA ŤAHU JE PELLEGRINI

15.01.2020

Pravdepodobní tunelári miliardového Elektrosvitu na Slovensku a v Čechách, ktorých aktivity podľa verejnej mienky sú zametané pod koberec už pomaly dvadsať rokov, majú opäť nepokojný spánok. viac »

KEĎ PREDSEDA VYLIEZA Z CHLIEVA alebo AJ KOČNER BY SA ČUDOVAL

14.01.2020

Bolo by to do popuku, keby to nebolo na zaplakanie. V prvom tohtoročnom vydaní relácie RTVS Reportéri to videlo celé Slovensko. Nevedno, kto a ako hodnotí televízne silvestrovské zábavy, ale viac »

za ľudí

Za ľudí upozorňuje na zlý stav internátov, ministerstvo pripomína investície

17.02.2020 15:34

Predstavitelia strany spolu so študentmi odovzdali na MŠ album s fotografiami, ktoré zobrazujú zlý stav niektorých internátov.

Burkina Faso, hotel, útok

Ozbrojenci zabili v Burkine Faso 24 ľudí, troch uniesli

17.02.2020 15:04

Násilie páchané extrémistami je v Burkine Faso na vzostupe. Vlani zomrelo pri cielených útokoch viac ako 1 300 civilistov

Boris Kollár

Sme rodina je ochotné podporiť mimoriadnu schôdzu, má dve podmienky

17.02.2020 14:40, aktualizované: 15:19

Podľa predsedu Sme rodina Borisa Kollára chýbajú Ficovi na otvorenie schôdze tri hlasy.

Hlohovec, knižnica

Spory okolo hlohovskej knižnice

17.02.2020 14:00

Mestská knižnica v Hlohovci bola kedysi pýchou. Dnes je najmä inštitúciou, na ktorú majú niektorí obyvatelia ťažké srdce. Dôvod? Výmena vedenia a vyradenie 24-tisíc kníh.

vltava222

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 135659x
Priemerná čítanosť článkov: 3230x

Autor blogu

Kategórie