Založ si blog

Ešte raz o „predvolebnom“ Palárikove alebo Novinári stále na odstrel

Článok s titulkom V Palárikove pred voľbami na ostrie noža alebo Nájazd siedmich statočných, ktorý sa objavil na tomto blogu pred pár dňami, zaznamenal nečakane veľký záujem,  ako o tom svedčia  štatistiky čítanosti. Na druhej strane sa našli aj takí, ktorí sa autora pýtali, prečo práve akési Palárikovo, napr.  veď  „kortešačky sú všade a vlastne ide iba o moc a peniaze“. Inými slovami, čím je Palárikovo také významné, že mu bolo treba venovať rozsiahly priestor, keď máme Bratislavu, jej mestské časti, krajské a okresné mestá a možno oveľa významnejšie dediny ?

 

Autor, dlhoročný novinár a rodák obce, si tiež položil podobné otázky a zdá sa, že keď nič iné, aspoň nejaké zovšeobecnenie sa už našlo. A možno výsledok neprekvapí, lebo ukazuje, ako je to na našom Slovensku, ako sa nám žije, kde sú brzdy, či v materiálnej alebo duchovnej sfére, a pod.

 

Na utorkové predvolebné zhromaždenie mladého kandidáta na starostu sa unúvali aj konkurenti, podaktorí aj s nazlostenými manželkami. Mám na zreteli tých, ktorých som v predošlom článku označil ako siedmich statočných. Pre bližšie vysvetlenie treba uviesť, že ide o siedmich onedlho už bývalých a možno aj budúcich poslancov, ktorí v predošlom volebnom období od samého začiatku boli v tvrdej a nekompromisnej opozícii proti starostovi. Toto je len konštatovanie, bez nároku na hodnotenie, kto je ten „lepší“. Jeden z nich sa má stať novým starostom, o čom už vrabce na streche čvirikajú.

 

Ak niekto očakával, že počas konania mítingu dôjde k provokáciám alebo k iným neprístojnostiam, chvalabohu sa mýlil. Avšak po skončení  sa zhŕkli pri novinárovi všetci tí, ktorí sa cítili byť dotknutí. A veru, verejne doňho búšili hlava – nehlava. Na fyzickú inzultáciu to síce nevyzeralo, ale blesky v očiach a neskrývaná nenávisť naznačovala, že novinári to nemajú ľahké. Ak v obci – a podobne je to zrejme všade – hoci len náznakmi sa postavíte na jednu stranu, hoci sa tomu vyhýbate, tí druhí by vás najradšej vystrelili do vesmíru. Minimálne by sa s vami najradšej hneď súdili.

 

A tvrdo žiadali napísať pravdu. Dali to aj písomne Lenže, môže novinár písať „len“ pravdu ? Prosím, nech sa páči. V takom prípade však treba rátať s tým, že niekto sa bude ešte viac hnevať. Ak starosta Palárikova v miestnych novinách napísal, že „je nepochopiteľná kandidatúra na starostu obce /nemenovaného/ poslanca, /pritom on ho menoval/,   ktorý najviac bojoval proti výstavbe cyklochodníka, pritom mu neprekáža, že zasypal priekopy pri svojom kvetinárstve, vytvoril tam parkoviská…“ žiada si to pre úplnú pravdu ukázať aj druhú stranu mince. Totiž, že ten nemenovaný majiteľ kvetinárstva podal dňa 31. 10. 2018 na políciu trestné oznámenie na starostu pre ohováranie ! Ani to vlastne ešte nie je úplná pravda, lebo tých  trestných oznámení je celá fúra a ako to vyzeralo za celé štyri roky v obecnej samospráve, radšej ani nekomentovať.

 

Kto má pravdu ? Kto nechce počúvať iného, lebo len on má pravdu? Kto je ten naozaj spravodlivý ? Kto nie je ješitný, kto dbá len na vlastné prospechárske ciele na úkor obyvateľov ? Alebo si to niekto len vymýšľa? To vie len Pánboh.

 

Hádam stačilo. Ak novinár sa pokúsi objektívne ukázať, čo sa deje pod „perinou“, aby sa ľuďom – voličom lepšie rozhodovalo, on sa stáva tým hlavným nepriateľom a až sa bojím uviesť, aj vzhľadom na tragické skúsenosti s vraždou novinára, objektom na odstrel. Nemali by sme tých novinárov radšej celkom zrušiť, zakázať ? To by sa nám žilo…

 

Iné je ešte dôležitejšie – povedzme si konečne všetci naozajstnú, aj keď krutú pravdu. Ak v Palárikove – a podobne aj inde na Slovensku – sú rovnaké problémy, niekde chodník, inde cesta, veľkofarma ošípaných, verejné osvetlenie, nezamestnanosť, Rómovia, atď, atď, pri rešpektovaní zákonných pravidiel, v danom prípade kompetencií starostu a zastupiteľov, sa to určite dá postupne a demokraticky riešiť.

 

Avšak,najskôr  len pri žičlivosti, dobrej vôli, zdravom rozume, najlepšie tak po susedsky. Nuž ale, keď proti sebe stoja nezmieriteľné šíky, načo nám bude blahobyt, pekná obec, keď sa ľudia už teraz takmer nevedia na ulici ani len pozdraviť ? Ku šťastiu už len tá farma chýba, aby smrdela na celú dedinu…

 

Zmenia to nadchádzajúce komunálne a potom aj ďalšie voľby alebo k tomu aspoň trochu prispejú ? Bodaj by tak bolo. Počkáme si. Možno by bolo treba príklad „zhora“, z tých vrchných poschodí politiky. Žeby práve tam bola  tá povestná žaba na prameni ?

 

Dr. Milan Španír – novinár od roku 1971

 

 

 

Ďaleko je z Nových Zámkov do USA alebo prečo rakúske pozadia sú iné

19.03.2020

Bývalá ministerka zdravotníctva MUDr. Kaľavská, ktorá bola sympatickou členkou vlády a má povesť výbornej medicínskej odborníčky, sa včera v médiách vyjadrila, že starí ľudia sú pokladom národa. Vedia to aj za oceánom a ako sa ukazuje, oveľa lepšie ako u nás. Obe komory Kongresu USA, ktoré sa podľa médií donedávna nevedeli dohodnúť na ničom, prijali [...]

Matovič to prepískol alebo čo s mafiánmi na úradoch?

18.03.2020

Vyjadrenie nového premiéra o tom, že úradníci sa nemusia obávať, lebo nebudú politické čistky a k výmenám dôjde iba vo vrchových funkciách, ako sa ukazuje, bolo jedným z tých menej šťastných. Svoje o tom vedia občania možno vo všetkých v okresoch, kde sa potýkajú a asi naďalej budú s bohorovnými úradníkmi, čo platí o okresných úradoch, obvodných úradoch, [...]

Potrebujeme pomoc zo zahraničia alebo Sudcu nemôže súdiť /náš/ sudca !

16.03.2020

Môj príspevok pod titulkom Podaktorí sa ešte smejú alebo Treba nám sudcov zo zahraničia ! vyvolal početné ohlasy. Najmä priatelia a známi bombardovali telefonátmi, ako sa to dá, či nedá. Jeden z čitateľov napísal ohlas, že sa to nedá, lebo sudca musí mať u nás trvalý pobyt a podľa neho je neprekonateľný problém neznalosť jazyka. Priam ukážkové preniknutie do [...]

Južná Kórea, koronavírus,

Online: Počet mŕtvych v USA rýchlo rastie

29.03.2020 05:00, aktualizované: 05:58

V Spojených štátoch prekročil počet mŕtvych ľudí pre kornavírus dvojtisícovú hranicu. Skôr či neskôr sa vírusom nakazí väčšina populácie.

Koronavírus / Bozk / Láska /

Prieskum: Ohrozenie koronavírusom pociťujú ľudia s vyššou toleranciou neistoty menej

28.03.2020 18:30

Väčšina respondentov priznala,že dodržiava preventívne opatrenia od začiatku.

pocasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentny prijem

Na domáce odbery nemáme sanitky

28.03.2020 17:33

Ako má človek, u ktorého existuje riziko, že je nakazený koronavírusom, postupovať? Odbery doma sa budú realizovať len vo výnimočne.

sklo / nehoda / cesta / črepiny / črepina /

Vodič skončil v Košiach s autom na streche

28.03.2020 16:34

Dostal šmyk a s autom zišiel z cesty, kde narazil do železného stĺpika. Nafúkal viac ako dve promile.