Založ si blog

V Palárikove pred voľbami na ostrie noža alebo Nájazd siedmich statočných

Palárikovo, veľká a pekná obec na južnom Slovensku, žije na pohľad aj v týchto dňoch pokojným životom. Náhodný návštevník by nepostrehol, že sa deje čosi mimoriadne. A veruže, je to tak. Pod pokrývkou to vrie a boj na ostrie noža medzi prívržencami dvoch súperiacich blokov sa nebývalo stupňuje s blížiacim sa dňom komunálnych volieb.

 

Jeden z dlhoročných a veľmi uznávaných funkcionárov, ktorý už nekandiduje, sa vyjadril, že ľudia to vyhodnotia vo volebných miestnostiach a dôležité bude, či rozlíšia pravdu od zloby. „Verím, že Pán Boh ochráni Palárikovo od skazy“, uviedol doslova s tým, že už nebude reagovať na bezcharakternú úbohosť.

 

Voľby aj na komunálnej úrovni prinášajú  silné emócie, ale v Palárikove na rozdiel od všetkých predchádzajúcich sa to dostalo do neúnosnej roviny. Silné slová na adresu tých druhých, trestné oznámenia ako na páse, tvrdé vyjadrenia v obecných novinách i v jednorazových tlačovinách, urážky, vyhrážky aj na adresu novinárov – to je kolorit dediny, aký nemá obdobu. Výzvy na korektné správanie sa míňajú účinkom. Na jednom z predvolebných zhromaždení kandidátka na starostku žiadala urobiť hrubú čiaru a sústrediť sa na budúcnosť. Početná skupina aj s húfom detí, ktorá očividne prišla iba kvôli gulášu, to ponechala bez povšimnutia a z približne sto účastníkov nik nemal záujem sa na niečo opýtať.

 

Zdalo by sa, že dlhoročný starosta svojím rozhodnutím nekandidovať upokojí vášne. Na tom spomínanom zhromaždení na jeho konci vstal iný kandidát na starostu, ktorý popri výzve na účasť na jeho mítingu oznámil, že „všetko vysvetlí“. Ide o jedného zo skupiny siedmich nezávislých kandidátov a predtým poslancov, ktorí prednedávnom vydali vlastnú a rozsiahlu farebnú tlačovinu. A v nej podľa mnohých je priveľa konfrontácie, ba aj prekrúcačiek, čo by nebolo to najhoršie, lebo dominuje celá séria údajnej trestnej činnosti jednej osoby, čo sa prelína v celej publikácii ako červená niť.

 

S voľbami od roku 1989, na rozličných úrovniach, už máme svoje skúsenosti, a preto málo čo prekvapí. Čím sú teda tie palárikovské zvláštne, že sa im venuje pozornosť v tomto blogu ? Ľudia hovoria, že by už nemali kandidovať za poslancov tí, ktorí od začiatku predchádzajúceho volebného obdobia sa štylizovali do frakcie a  boli v tvrdej a nemilosrdnej opozícii so starostom. Tí, ktorí sa sami označujú ako Sedem statočných. Upozornenia, že je cestou do pekla, ak nebude korektná spolupráca, vyzneli nazmar. Tí „siedmi“ a ich prívrženci  majú, pravdaže, opačný názor, ale chcú to ešte vysvetľovať.  

 

Najväčším kameňom úrazu na dakedajšom Slovenskom Mederi  je cyklochodník. Mala to byť parádna záležitosť začínajúca od novej fabriky v priemyselnom parku až po nádherný anglický park s kaštieľom. Išlo najmä o zvýšenie bezpečnosti , lebo terajší stav je tikajúcou „bombou“. Ako keby sa čakalo na prvých mŕtvych a zranených na neupravených krajniciach. Na železničnej stanici nájdete každý deň najmenej sto bicyklov a aj rozmáhajúcemu sa  priemyslenému  parku  by vyhovovala  zdravá, lacná  a bezpečná preprava. Kdeže … Vyše 500 tisíc eur nepriplávalo do obecnej pokladne, lebo prekážkou sa stalo až trojité záporné hlasovanie siedmich poslancov. Aj vyhotovený projekt za 14 tisíc eur skončil v koši. Ťažko robiť sudcu, možno práve voľby dajú odpoveď.

 

Impozantný a v noci osvetlený  cyklochodník  bol „srdcovkou“ starostu a naopak,  stal sa červeným súknom pre siedmich poslancov. Vo vleklom spore sa postupne strácala  podstata a   negatívne to poznamenalo takmer celé predchádzajúce volebné obdobie.  Spolu s veľkofarmou ošípaných na okraji obce,  čo straší obyvateľov asi tak ako voľakedy nájazdy Tatárov. Veľkofarma  je vraj je na „spadnutie“, ale  je toho viac. Veľa sa ešte mohlo podariť, ale počas zastupiteľstiev sa dlhé hodiny navzájom nebolo počuť. Až tak veľmi, že znechutení občania úplne prestali navštevovať sálu domu kultúry a niektorí účastníci sa aj bez divákov „zabávali“, kto vymyslí väčšiu habaďúru.

 

Voľby však budú, súťažiť o hlasy bude 28 kandidátov na poslancov a šiesti by radi zasadli na /zbytočne horúcu/ starostovskú stoličku. Možno len dúfať, že poslanecký zbor bude doplnený o nových a mladých ľudí s moderným myslením. A  so zárukou, že uprednostia vzájomný rešpekt, zabránia  neférovým konfrontáciám na rokovaniach poslancov, a často aj sebeckosti, či dokonca hrubej neslušnosti a nevšímavosti voči potrebám občanov. Je na čom stavať. Veď Palárikovo napr.  patrí medzi špičku v SR v separovanom zbere a čo by dali iné dediny a mestá  za spomínaný kaštieľ v príjemnom prostredí. 

 

A pokiaľ ide o predvolebnú  kampaň, niet pochýb, že každý má právo prezentovať sa ako vie a ako mu je to vlastné. Ľudia však už cítia, že bude veľmi treba rozmýšľať, komu dať dôveru.

 

Toto však platí nielen pre Palárikovo, ale pre všetky voľby na Slovensku,  ktoré nás čakajú v blízkej i vzdialenejšej budúcnosti.

 

Dr. Milan Španír, novinár

Ďaleko je z Nových Zámkov do USA alebo prečo rakúske pozadia sú iné

19.03.2020

Bývalá ministerka zdravotníctva MUDr. Kaľavská, ktorá bola sympatickou členkou vlády a má povesť výbornej medicínskej odborníčky, sa včera v médiách vyjadrila, že starí ľudia sú pokladom národa. Vedia to aj za oceánom a ako sa ukazuje, oveľa lepšie ako u nás. Obe komory Kongresu USA, ktoré sa podľa médií donedávna nevedeli dohodnúť na ničom, prijali [...]

Matovič to prepískol alebo čo s mafiánmi na úradoch?

18.03.2020

Vyjadrenie nového premiéra o tom, že úradníci sa nemusia obávať, lebo nebudú politické čistky a k výmenám dôjde iba vo vrchových funkciách, ako sa ukazuje, bolo jedným z tých menej šťastných. Svoje o tom vedia občania možno vo všetkých v okresoch, kde sa potýkajú a asi naďalej budú s bohorovnými úradníkmi, čo platí o okresných úradoch, obvodných úradoch, [...]

Potrebujeme pomoc zo zahraničia alebo Sudcu nemôže súdiť /náš/ sudca !

16.03.2020

Môj príspevok pod titulkom Podaktorí sa ešte smejú alebo Treba nám sudcov zo zahraničia ! vyvolal početné ohlasy. Najmä priatelia a známi bombardovali telefonátmi, ako sa to dá, či nedá. Jeden z čitateľov napísal ohlas, že sa to nedá, lebo sudca musí mať u nás trvalý pobyt a podľa neho je neprekonateľný problém neznalosť jazyka. Priam ukážkové preniknutie do [...]

Igor Matovič,

NÁZOR: Toto je rýchlotest Igora Matoviča. Bude pozitívny alebo skončí v Dunaji?

29.03.2020 08:00

Premiérovi sa už po niekoľkých dňoch podarilo dostať do stavu, do ktorého sa iní dostávajú mesiace či roky. Posťažovať si, že ľudia nedoceňujú jeho prácu.

Južná Kórea, koronavírus,

Online: Počet mŕtvych v USA rýchlo rastie

29.03.2020 05:00, aktualizované: 08:00

V Spojených štátoch prekročil počet mŕtvych ľudí pre kornavírus dvojtisícovú hranicu. Skôr či neskôr sa vírusom nakazí väčšina populácie.

Koronavírus / Bozk / Láska /

Prieskum: Ohrozenie koronavírusom pociťujú ľudia s vyššou toleranciou neistoty menej

28.03.2020 18:30

Väčšina respondentov priznala,že dodržiava preventívne opatrenia od začiatku.

pocasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentny prijem

Na domáce odbery nemáme sanitky

28.03.2020 17:33

Ako má človek, u ktorého existuje riziko, že je nakazený koronavírusom, postupovať? Odbery doma sa budú realizovať len vo výnimočne.