Založ si blog

Novinár Kuciak možno iba špičkou ľadovca alebo Ako zalepiť ústa /4/

Po publikovaní zatiaľ posledného pokračovania sa na mňa obrátili viacerí ľudia najmä z okresu Nové Zámky,  ktorí čosi vedeli a tušili, ale uverejňované podrobnosti  nepokladajú za dôveryhodné informácie. Vyzvali na odhalenie overených faktov, lebo  inak to vraj vyzerá na fantazírovanie. Myslím si, že majú pravdu.  Žiadne fantazírovanie, ale overená pravda musí víťaziť.  

A tak v nasledovných riadkoch budú iba fakty. Možno ich verifikovať z vyšetrovacích a súdnych spisov. Aj z právoplatných rozsudkov. V takom prípade niet dôvodu na utajovanie mien. Ak by ktosi kalkuloval s trestným činom ohovárania, nech si pozrie Trestný zákon, kde sa skutková podstata ohovárania jasne vymedzuje podmienkou, že musí ísť o nepravdivé informácie.

Začnem chronologicky. V roku 2001,  v októbrovú nedeľu v podvečer, keď ľudia išli z kostola, sa pred rodinný dom novinára Milana prihrnuli dve osobné autá. Deň predtým sa z nitrianskych kasární uvoľnil vtedajší právnik Elektrosvitu a vojak základnej služby Rajniak. Výhražným spôsobom signalizoval vyhrážku, čo sa stane, ak novinár niečo nesplní. Z áut  povyskakovali privatizéri Elektrosvitu Nové Zámky otec a syn Šutkovci sprevádzaní ďalšími osobami.  Dve hodiny strávili pred domom novinára, v záhradke pod oknami, vrieskali, kopali do brány, vyhrážali sa použitím antraxu a semtexu. Privolaná policajná hliadka nič nezmohla, až po zásahu operačného dôstojníka ministerstva vnútra  sa dostavil okresný policajný riaditeľ a „návštevníkov“ odviedol.

Ako sa to skončilo ? Pozoruhodne !  Účastníci aj početných neskorších udalostí už tu ukázali svoju moc.  Obyvateľ napadnutého domu aj s vystrašenými deťmi v okne ťahal za kratší koniec. Potrestaný bol iba on, a to priestupkovou pokutou 500 korún, lebo  vraj z dvora zakričal na jedného z votrelcov, že „Jožo, ty si sviňa“.

Či ten policajný riaditeľ tiež počul,  čo ten Jožo adresoval členovi hliadky Kelemenovi, že „všetkých policajtov som si kúpil“, nevedno.. V každom prípade nielen on uveril, že išlo o nevinnú návštevu.

Na policajnom oddelení v Kolárove sa v roku 2003 konala konfrontácia. Úžasným, ale najmä protizákonným  spôsobom. Voči trom páchateľom sedel poškodený novinár. Skončilo to otrasom mozgu novinára a privolaním lekárky, ktorá konfrontáciu ukončila. Svedkov vlastne nebolo. Policajt práve písal a policajtka sa pozerala do okna. Skutok sa nestal.. 

V roku 2005 na Okresnom súde Nové Zámky advokátsky koncipient a dnes advokát Šutka na chodbe najprv fyzicky napadol matku novinára, a urážal ju, že smrdí a má si kúpiť metlu.  Keď zjavná provokácia sa míňala účinkom, knokautoval dvakrát staršieho  novinára úderom päsťou do hlavy. Zlomil mu sánku. Našťastie  našiel v sebe  odvahu náhodný svedok a vyšetrovateľ mladého Šutku obvinil, prokuratúra obžalovala. Na Okresnom súde v Komárne č. j. 2T 120/08   po ôsmich rokoch sudca JUDr. Šulák obžalovaného najprv odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody a napokon na 400.- eur peňažného trestu,  len za výtržnosť.  Rozsudok sa stal právoplatným, hoci okresná a krajská prokuratúra podali odvolanie. 

Bývalý sudca v Komárne, dnes advokát, má nového kolegu, práve toho právoplatne odsúdeného. Advokátskej komore toto neprekáža.

Medzitým bola ešte jedna obžaloba na mladého advokáta, za ohováranie novinára Milana.  Sudca Okresného súdu v Nových Zámkoch obžalobu neprijal, lebo vraj išlo o mladícku nerozvážnosť tohto 30-ročného právnika…Okresná prokuratúra v Nových Zámkoch márne protestovala. 

V roku 2008 dnešný sudca Okresného súdu Nové Zámky JUDr. Rajniak a predtým člen všetkých orgánov elektrosvitov v  SR a ČR, dokonca aj predseda Predstavenstva zlikvidovaného Nového  Elektrosvitu,  podal trestné oznámenie na novinára  Milana za ohováranie. Nemal sa nič pýtať kancelárie prezidenta, ak chcel napísať článok o Elektrosvite. Traja sudcovia to súdili a až tretí po desiatich rokoch /v decembri roku 2017, žurnalistu oslobodil spod obžaloby. Prípad mal svoje pozadie.  Vtedajší právnik v predsudcovskom období si požičal od príbuzného /novinára/ 15 tis. eur na stavbu domu. Keď to nešlo inak, došlo na súdne vymáhanie.  Dĺžnik už v pozícii sudcu sa štyrikrát bez ospravedlnenia nedostavil na Okresný súd Nitra. A podal to spomínané   trestné oznámenie za ohováranie sprevádzané aj psychiatrickým vyšetrením /výsledok –  bez známok duševnej poruchy/, 

V roku 2014 došlo k ďalšej udalosti,  a to v Kultúrnom dome v Palárikove,o  ktorej sa zmieňujem v predchádzajúcom pokŕačovaní. Vec nie je ešte  právoplatne ukončená, preto sa vyhnem  podrobnostiam. 

A záver – mnohí si možno povedia, prečo si takto vylievať svoje bôle, veď každý má nejaké starosti a krivdy. Pravda-pravdúca. Ibaže, stále by malo ísť o spravodlivosť. Nie je malá alebo veľká nespravodlivosť. Každý raz na to môže doplatiť. Mementom je Kuciak.

 

Dr. Milan Španír, novinár od roku 1971

Novinár Kuciak možno iba špičkou ľadovca alebo Ako zalepiť ústa /3/

31.08.2018

V predchádzajúcich dvoch pokračovaniach sa písalo o priam neskutočných peripetiách dnes 71-ročného bývalého novinára Milana, ktorý už hádam dvadsať rokov čelí organizovanému zločinu, viac »

Novinár Kuciak možno iba špičkou ľadovca alebo Ako zalepiť ústa /2/

24.08.2018

Keď som pred niekoľkými dňami publikoval príspevok pod uvedeným titulkom, neočakával som, že vzbudí takú pozornosť a čítavosť prekročí hranicu 15 tisíc. Iba stručne pripomeniem, že viac »

Novinár Kuciak možno iba špičkou ľadovca alebo Ako zalepiť ústa

15.08.2018

Možno stojí zato vysloviť otázku, či vražda, ktorá zarezonovala aj vo svetovom meradle a u nás zatriasla kreslami vo vysokej politike, je "iba" ojedinelým exsesom alebo výnimka potvrdzuje pravidlo viac »

drogy, droga, zatknutie, zatknuty, puta

Podozrivým zo šírenia nebezpečnej drogy v Čechách je aj žiak základnej školy

21.09.2018 17:00

Vzhľadom na jeho vek ho formálne neobvinia.

OSSR: Privítanie vojakov z misie UNFICYP na Cypre

Ďalší slovenskí vojaci sa vrátili z misie na Cypre

21.09.2018 16:58

V priestoroch Ozbrojených síl SR v Nitre ich dnes slávnostne privítal Peter Gajdoš aj Daniel Zmeko.

Dolár

Rusko pracuje na znížení závislosti od dolárov

21.09.2018 16:54

Rusko pracuje na spôsoboch, ako znížiť svoju závislosť od Spojených štátov a amerického dolárového systému.

GLOBSEC 2018: Otvorenie bezpečnostnej konferencie

Lajčák rokoval s predstaviteľmi OBSE o Ukrajine, chce znížiť napätie v krajine

21.09.2018 16:16

Základom aktivít bude podľa neho predchádzanie konfliktom, včasné varovanie, ich riešenie a postkonfliktná rekonštrukcia.

vltava222

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 39658x
Priemerná čítanosť článkov: 6610x

Autor blogu

Kategórie