Založ si blog

Novinár Kuciak možno iba špičkou ľadovca alebo Ako zalepiť ústa /4/

Po publikovaní zatiaľ posledného pokračovania sa na mňa obrátili viacerí ľudia najmä z okresu Nové Zámky,  ktorí čosi vedeli a tušili, ale uverejňované podrobnosti  nepokladajú za dôveryhodné informácie. Vyzvali na odhalenie overených faktov, lebo  inak to vraj vyzerá na fantazírovanie. Myslím si, že majú pravdu.  Žiadne fantazírovanie, ale overená pravda musí víťaziť.  

A tak v nasledovných riadkoch budú iba fakty. Možno ich verifikovať z vyšetrovacích a súdnych spisov. Aj z právoplatných rozsudkov. V takom prípade niet dôvodu na utajovanie mien. Ak by ktosi kalkuloval s trestným činom ohovárania, nech si pozrie Trestný zákon, kde sa skutková podstata ohovárania jasne vymedzuje podmienkou, že musí ísť o nepravdivé informácie.

Začnem chronologicky. V roku 2001,  v októbrovú nedeľu v podvečer, keď ľudia išli z kostola, sa pred rodinný dom novinára Milana prihrnuli dve osobné autá. Deň predtým sa z nitrianskych kasární uvoľnil vtedajší právnik Elektrosvitu a vojak základnej služby Rajniak. Výhražným spôsobom signalizoval vyhrážku, čo sa stane, ak novinár niečo nesplní. Z áut  povyskakovali privatizéri Elektrosvitu Nové Zámky otec a syn Šutkovci sprevádzaní ďalšími osobami.  Dve hodiny strávili pred domom novinára, v záhradke pod oknami, vrieskali, kopali do brány, vyhrážali sa použitím antraxu a semtexu. Privolaná policajná hliadka nič nezmohla, až po zásahu operačného dôstojníka ministerstva vnútra  sa dostavil okresný policajný riaditeľ a „návštevníkov“ odviedol.

Ako sa to skončilo ? Pozoruhodne !  Účastníci aj početných neskorších udalostí už tu ukázali svoju moc.  Obyvateľ napadnutého domu aj s vystrašenými deťmi v okne ťahal za kratší koniec. Potrestaný bol iba on, a to priestupkovou pokutou 500 korún, lebo  vraj z dvora zakričal na jedného z votrelcov, že „Jožo, ty si sviňa“.

Či ten policajný riaditeľ tiež počul,  čo ten Jožo adresoval členovi hliadky Kelemenovi, že „všetkých policajtov som si kúpil“, nevedno.. V každom prípade nielen on uveril, že išlo o nevinnú návštevu.

Na policajnom oddelení v Kolárove sa v roku 2003 konala konfrontácia. Úžasným, ale najmä protizákonným  spôsobom. Voči trom páchateľom sedel poškodený novinár. Skončilo to otrasom mozgu novinára a privolaním lekárky, ktorá konfrontáciu ukončila. Svedkov vlastne nebolo. Policajt práve písal a policajtka sa pozerala do okna. Skutok sa nestal.. 

V roku 2005 na Okresnom súde Nové Zámky advokátsky koncipient a dnes advokát Šutka na chodbe najprv fyzicky napadol matku novinára, a urážal ju, že smrdí a má si kúpiť metlu.  Keď zjavná provokácia sa míňala účinkom, knokautoval dvakrát staršieho  novinára úderom päsťou do hlavy. Zlomil mu sánku. Našťastie  našiel v sebe  odvahu náhodný svedok a vyšetrovateľ mladého Šutku obvinil, prokuratúra obžalovala. Na Okresnom súde v Komárne č. j. 2T 120/08   po ôsmich rokoch sudca JUDr. Šulák obžalovaného najprv odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody a napokon na 400.- eur peňažného trestu,  len za výtržnosť.  Rozsudok sa stal právoplatným, hoci okresná a krajská prokuratúra podali odvolanie. 

Bývalý sudca v Komárne, dnes advokát, má nového kolegu, práve toho právoplatne odsúdeného. Advokátskej komore toto neprekáža.

Medzitým bola ešte jedna obžaloba na mladého advokáta, za ohováranie novinára Milana.  Sudca Okresného súdu v Nových Zámkoch obžalobu neprijal, lebo vraj išlo o mladícku nerozvážnosť tohto 30-ročného právnika…Okresná prokuratúra v Nových Zámkoch márne protestovala. 

V roku 2008 dnešný sudca Okresného súdu Nové Zámky JUDr. Rajniak a predtým člen všetkých orgánov elektrosvitov v  SR a ČR, dokonca aj predseda Predstavenstva zlikvidovaného Nového  Elektrosvitu,  podal trestné oznámenie na novinára  Milana za ohováranie. Nemal sa nič pýtať kancelárie prezidenta, ak chcel napísať článok o Elektrosvite. Traja sudcovia to súdili a až tretí po desiatich rokoch /v decembri roku 2017, žurnalistu oslobodil spod obžaloby. Prípad mal svoje pozadie.  Vtedajší právnik v predsudcovskom období si požičal od príbuzného /novinára/ 15 tis. eur na stavbu domu. Keď to nešlo inak, došlo na súdne vymáhanie.  Dĺžnik už v pozícii sudcu sa štyrikrát bez ospravedlnenia nedostavil na Okresný súd Nitra. A podal to spomínané   trestné oznámenie za ohováranie sprevádzané aj psychiatrickým vyšetrením /výsledok –  bez známok duševnej poruchy/, 

V roku 2014 došlo k ďalšej udalosti,  a to v Kultúrnom dome v Palárikove,o  ktorej sa zmieňujem v predchádzajúcom pokŕačovaní. Vec nie je ešte  právoplatne ukončená, preto sa vyhnem  podrobnostiam. 

A záver – mnohí si možno povedia, prečo si takto vylievať svoje bôle, veď každý má nejaké starosti a krivdy. Pravda-pravdúca. Ibaže, stále by malo ísť o spravodlivosť. Nie je malá alebo veľká nespravodlivosť. Každý raz na to môže doplatiť. Mementom je Kuciak.

 

Dr. Milan Španír, novinár od roku 1971

Telekom nemá Fantomasa

15.11.2018

Hurá ... Už viem písať tento blog, lebo práve mi zapli, po dvoch dňoch odpojenia, internet. A prečo bol odpojený ? Spoločnosť Telekom v tom má jasno. Nebola uhradená platba za Magio a internet viac »

Kampaň sa skončila, zabudnime ? alebo Ako /ne/ bojovať o moc

08.11.2018

...je dva dni pred komunálnymi voľbami 2018, máme tu predvolebné moratórium, keď kampaň je už zakázaná. Ako sa hovorí, kocky sú hodené a všetko už závisí od voliča a voličov. Ich správanie viac »

Ešte raz o „predvolebnom“ Palárikove alebo Novinári stále na odstrel

06.11.2018

Článok s titulkom V Palárikove pred voľbami na ostrie noža alebo Nájazd siedmich statočných, ktorý sa objavil na tomto blogu pred pár dňami, zaznamenal nečakane veľký záujem, ako o tom svedčia viac »

Lajos Grendel

Zomrel významný spisovateľ Lajos Grendel, otec poslanca NR SR

18.12.2018 23:35

Počas života získal viacero ocenení za literárnu tvorbu.

Bambi

Trest pre notorického pytliaka - musí opakovane sledovať 'najdojímavejší film histórie'

18.12.2018 22:57

Sudca v americkom Missouri odsúdil pytliaka aj k ročnému pobytu za mrežami.

Marco Bucci

Zrútený Morandiho most nahradí projekt janovského architekta za 200 mil. eur

18.12.2018 21:47

Projekt Renza Piana (81) budú realizovať tri talianske spoločnosti.

Charles Michel

Belgický premiér Michel pre Marrakéš rezignoval

18.12.2018 20:46

Ešte večer ju odovzdá do rúk kráľa Filipa.

vltava222

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 46320x
Priemerná čítanosť článkov: 4632x

Autor blogu

Kategórie