Založ si blog

Novinár Kuciak možno iba špičkou ľadovca alebo Ako zalepiť ústa /4/

Po publikovaní zatiaľ posledného pokračovania sa na mňa obrátili viacerí ľudia najmä z okresu Nové Zámky,  ktorí čosi vedeli a tušili, ale uverejňované podrobnosti  nepokladajú za dôveryhodné informácie. Vyzvali na odhalenie overených faktov, lebo  inak to vraj vyzerá na fantazírovanie. Myslím si, že majú pravdu.  Žiadne fantazírovanie, ale overená pravda musí víťaziť.  

A tak v nasledovných riadkoch budú iba fakty. Možno ich verifikovať z vyšetrovacích a súdnych spisov. Aj z právoplatných rozsudkov. V takom prípade niet dôvodu na utajovanie mien. Ak by ktosi kalkuloval s trestným činom ohovárania, nech si pozrie Trestný zákon, kde sa skutková podstata ohovárania jasne vymedzuje podmienkou, že musí ísť o nepravdivé informácie.

Začnem chronologicky. V roku 2001,  v októbrovú nedeľu v podvečer, keď ľudia išli z kostola, sa pred rodinný dom novinára Milana prihrnuli dve osobné autá. Deň predtým sa z nitrianskych kasární uvoľnil vtedajší právnik Elektrosvitu a vojak základnej služby Rajniak. Výhražným spôsobom signalizoval vyhrážku, čo sa stane, ak novinár niečo nesplní. Z áut  povyskakovali privatizéri Elektrosvitu Nové Zámky otec a syn Šutkovci sprevádzaní ďalšími osobami.  Dve hodiny strávili pred domom novinára, v záhradke pod oknami, vrieskali, kopali do brány, vyhrážali sa použitím antraxu a semtexu. Privolaná policajná hliadka nič nezmohla, až po zásahu operačného dôstojníka ministerstva vnútra  sa dostavil okresný policajný riaditeľ a „návštevníkov“ odviedol.

Ako sa to skončilo ? Pozoruhodne !  Účastníci aj početných neskorších udalostí už tu ukázali svoju moc.  Obyvateľ napadnutého domu aj s vystrašenými deťmi v okne ťahal za kratší koniec. Potrestaný bol iba on, a to priestupkovou pokutou 500 korún, lebo  vraj z dvora zakričal na jedného z votrelcov, že „Jožo, ty si sviňa“.

Či ten policajný riaditeľ tiež počul,  čo ten Jožo adresoval členovi hliadky Kelemenovi, že „všetkých policajtov som si kúpil“, nevedno.. V každom prípade nielen on uveril, že išlo o nevinnú návštevu.

Na policajnom oddelení v Kolárove sa v roku 2003 konala konfrontácia. Úžasným, ale najmä protizákonným  spôsobom. Voči trom páchateľom sedel poškodený novinár. Skončilo to otrasom mozgu novinára a privolaním lekárky, ktorá konfrontáciu ukončila. Svedkov vlastne nebolo. Policajt práve písal a policajtka sa pozerala do okna. Skutok sa nestal.. 

V roku 2005 na Okresnom súde Nové Zámky advokátsky koncipient a dnes advokát Šutka na chodbe najprv fyzicky napadol matku novinára, a urážal ju, že smrdí a má si kúpiť metlu.  Keď zjavná provokácia sa míňala účinkom, knokautoval dvakrát staršieho  novinára úderom päsťou do hlavy. Zlomil mu sánku. Našťastie  našiel v sebe  odvahu náhodný svedok a vyšetrovateľ mladého Šutku obvinil, prokuratúra obžalovala. Na Okresnom súde v Komárne č. j. 2T 120/08   po ôsmich rokoch sudca JUDr. Šulák obžalovaného najprv odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody a napokon na 400.- eur peňažného trestu,  len za výtržnosť.  Rozsudok sa stal právoplatným, hoci okresná a krajská prokuratúra podali odvolanie. 

Bývalý sudca v Komárne, dnes advokát, má nového kolegu, práve toho právoplatne odsúdeného. Advokátskej komore toto neprekáža.

Medzitým bola ešte jedna obžaloba na mladého advokáta, za ohováranie novinára Milana.  Sudca Okresného súdu v Nových Zámkoch obžalobu neprijal, lebo vraj išlo o mladícku nerozvážnosť tohto 30-ročného právnika…Okresná prokuratúra v Nových Zámkoch márne protestovala. 

V roku 2008 dnešný sudca Okresného súdu Nové Zámky JUDr. Rajniak a predtým člen všetkých orgánov elektrosvitov v  SR a ČR, dokonca aj predseda Predstavenstva zlikvidovaného Nového  Elektrosvitu,  podal trestné oznámenie na novinára  Milana za ohováranie. Nemal sa nič pýtať kancelárie prezidenta, ak chcel napísať článok o Elektrosvite. Traja sudcovia to súdili a až tretí po desiatich rokoch /v decembri roku 2017, žurnalistu oslobodil spod obžaloby. Prípad mal svoje pozadie.  Vtedajší právnik v predsudcovskom období si požičal od príbuzného /novinára/ 15 tis. eur na stavbu domu. Keď to nešlo inak, došlo na súdne vymáhanie.  Dĺžnik už v pozícii sudcu sa štyrikrát bez ospravedlnenia nedostavil na Okresný súd Nitra. A podal to spomínané   trestné oznámenie za ohováranie sprevádzané aj psychiatrickým vyšetrením /výsledok –  bez známok duševnej poruchy/, 

V roku 2014 došlo k ďalšej udalosti,  a to v Kultúrnom dome v Palárikove,o  ktorej sa zmieňujem v predchádzajúcom pokŕačovaní. Vec nie je ešte  právoplatne ukončená, preto sa vyhnem  podrobnostiam. 

A záver – mnohí si možno povedia, prečo si takto vylievať svoje bôle, veď každý má nejaké starosti a krivdy. Pravda-pravdúca. Ibaže, stále by malo ísť o spravodlivosť. Nie je malá alebo veľká nespravodlivosť. Každý raz na to môže doplatiť. Mementom je Kuciak.

 

Dr. Milan Španír, novinár od roku 1971

Štrasburg začal konať alebo Novinár sa /možno/ dožije spravodlivosti

17.08.2019

Okolo novinárov sa toho popísalo v poslednom čase viac ako dosť. Lustrácie žurnalistov a ich rodín v réžii štátnej moci, čo sa postupne vynára na povrch, ak sa to všetko potvrdí, bude katastrofickým viac »

LUKÁŠ KYSELICA ODCHÁDZA. . .

30.07.2019

Tí, ktorí do toho viac vidia, nie sú prekvapení, že po predchádzajúcom šéfovi vyšetrovacieho tímu Gorila Marekovi Gajdošovi sa porúča aj ten súčasný, t. j. Lukáš Kyselica. O pravých viac »

SPRÁVA O POVESTI – a máte po chlebe

22.07.2019

Vo viacerých európskych krajinách, vrátane susedného Česka, televízne stanice už niekoľko rokov s úspechom vysielajú zaujímavé relácie s rozličnými názvami, ale vždy ide o hraný priebeh viac »

Boeing

Boeing chce rekordne zvýšiť výrobu modelu 737, keď im úrady povolia lietať

22.08.2019 21:47

Spoločnosť Boeing plánuje, že vo februári 2020 navýši produkciu lietadiel 737 ak kontrolné orgány vo štvrtom štvrťroku povolia ich lety.

Alexej Navaľnyj

Moskovský súd odmietol predĺžiť väzbu Navaľnému, prepustia ho v piatok

22.08.2019 21:14

Navaľného v júli odsúdili na 30 dní väzenia.

miloš zeman

Prezident Zeman vymenuje Zaorálka za ministra kultúry v utorok popoludní

22.08.2019 20:22

Končí sa tak niekoľkomesačný boj o ministerstvo kultúry.

fans

Fanúšikovia tímu PAOK pochodovali Bratislavou, paralyzovali dopravu na Trnavskom mýte

22.08.2019 19:17, aktualizované: 20:28

Dopravný podnik Bratislava pomaly obnovuje jazdenie liniek.

vltava222

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 79404x
Priemerná čítanosť článkov: 3054x

Autor blogu

Kategórie